Minister Pavol Rusko vyhlásil, že česká firma musí podstatne prekonať ponuku ruskej firmy v cene. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Tender na privatizáciu Slovenských elektrární je podľa Transparency International nepriehľadný. Okrem nejasností a zmien termínov na poslednú chvíľu, ktoré ho sprevádzajú, nemá ani verejné pravidlá hodnotenia. "V takejto situácii ostáva len dúfať, že ich komisia nezmení v prospech konkrétneho uchádzača a bude podľa nich postupovať. O tom by mala verejnosť aj presvedčiť," hovorí prezidentka Transparency International Emília Sičáková-Beblavá.
Privatizačná komisia už v súčasnosti môže posudzovať ponuky štyroch záujemcov, ktorí sa do tendra prihlásili. Ešte tento mesiac by mala odporučiť ministrovi Pavlovi Ruskovi víťaza tendra, ktorý potom predloží návrh privatizácie vláde.
Čerstvá kritika sa na tender spustila po včerajších vyjadreniach Pavla Ruska o taktike výberu víťaza. Takýto postup je podľa viacerých zdrojov veľmi neštandardný.
Tvrdí to napríklad spoločnosť Slávia Capital, ktorá v minulosti viackrát radila vláde pri rôznych privatizačných tendroch. "Vyjadrovanie sa ktoréhokoľvek člena vlády k jednotlivým ponukám v čase pred rozhodnutím privatizačnej komisie je minimálne neštandardné. Nikdy sme sa s podobným postupom nestretli," povedal hovorca Slávie Capital Peter Benčúrik.
Podľa Slávie Capital minister Rusko svojimi vyjadreniami neformálne diskvalifikoval českého uchádzača, pretože nechce kúpiť dosluhujúcu elektráreň V1 a už vyradenú A1. "Transakčné dokumenty nevylučovali vyčlenenie aktív ako V1 a A1 z majetku elektrární. Znamená to, že nie je možné ich teraz považovať za rozhodujúce kritérium výberu uchádzača," myslí si Benčúrik zo Slávie, ktorá je teraz poradcom ČEZ-u pri privatizácii elektrární.
Spoločnosť ČEZ síce vyhlásila, že na Ruskove vyjadrenia už rezingovala, no svoju ponuku z tendra nestiahne. Ďalší postup budú zvažovať až po otváraní obálok. Dôvody, prečo nechcú kúpiť elektráreň V1 a A1, sú známe: "Nebudeme kupovať niečo, čo sa musí o dva až štyri roky zatvoriť a nebude vyrábať elektrinu," povedal Kříž.
O korektnosti Ruskovho postupu zapochyboval aj predseda SMK Béla Bugár. "Kým sa komisia nerozhodla, nie je dobré dávať takéto informácie, lebo to už sú konkrétne požiadavky na zúčastnené firmy," hovorí Bugár. Podľa neho nie sú Ruskove privatizačné priority pre SMK vyčerpávajúce. "Je to len časť priorít, na ktoré budeme prihliadať. Vyhodnotíme všetky údaje, ktoré sa toho týkajú, a ak to bude dobré pre štát, tak naši ministri budú hlasovať za (predaj). Ak budú údaje nejednoznačné, tak budeme žiadať ďalšie," dodal Bugár.
Predseda SMK okrem toho dodal, že v prípade ruského kapitálu je dôležité vedieť, či má zahraničného partnera. "Po tom, čo sa stalo s Jukosom, by som bol opatrnejší. Netreba však žiadnu firmu vylúčiť len preto, že je ruská," povedal.
V čom sa odlišujú ponuky na elektrárne
ČEZ
má záujem o celý podnik s výnimkou jadrovej elektrárne A1, ktorá je v likvidácii a V1. Jej odstavenie v rokoch 2006 až 2008 bolo jednou z podmienok prijatia Slovenska do Európskej únie
deklaroval záujem dostavať 3. a 4. blok Mochoviec
RAO UES International
má záujem o všetky časti Slovenských elektrární
dostavať Mochovce považuje za jednu zo svojich priorít
ponuku podal v konzorciu so spoločnosťou OstElektra, za ktorou pravdepodobne stojí kapitál samotného RAO UES
Enel
podal ponuku pravdepodobne na celý majetok spoločnosti, svoj bližší záujem však stále nekomentoval
Verbund
jeho ponuka zrejme neobsahuje záujem o jadrové elektrárne. Svoj zámer však bližšie nešpecifikoval
Autor: Juraj JavorskýTEREZA COPLÁKOVÁ