Pri práci s preplnenými rámikmi pri medobraní dostávajú zabrať včelárové ruky aj chrbtica.
FOTO - ARCHÍV
Produkčné obdobie je už definitívne za nami. V nížinných oblastiach sú včelstvá v oddychovom období po výdatnejšej znáške zo slnečnice. V horských oblastiach ešte môže trvať znáška z medovice, ktorá je ku koncu augusta hrozbou pre život včelstiev. Ak od neho nevieme očistiť plodisko včelstva, hrozí, že sa nedožije jari.
V tomto čase je dôležité, aby mali včelstvá dostatok zásob. Vtedy plodovanie matky neustrnie a včelstvá majú šancu ísť omladené do zimovania. Preto je dôležitejšie podať včelstvám chýbajúce zásoby veľkými dávkami cukrového roztoku ako tzv. podnecovacie kŕmenie. Podstatné je vykonať liečebné zákroky proti klieštikovi a nečakať až na jesenné preliečenie zadymovaním alebo zavesením pásikov liečiva Gabon do plodiska. Pri nasadených medníkoch je vhodné použitie kyseliny mravčej.
Hlavné úlohy
* Nenechávať včelstvá po poslednom medobraní svojmu osudu, ale sledovaním správania včiel na letáčových pätkách včas rozoznať problémové prípady - osirelé včelstvá. Keďže v tomto období sa už veľmi prejavuje náchylnosť včelstiev na sliedenie a rabovku, osirelé včelstvá treba riešiť pridaním odloženca s mladou matkou, vymetením alebo prevozom na iné stanovište.
* Znižovaním plôch plodu sa stále zreteľnejšie prejavuje premnoženie klieštika. Väčší počet voľne zhliadnutých klieštikov na chrbtoch včiel či väčší počet mladušiek neschopných letu na zemi pred letáčmi pri popoludňajších zalietavacích preletoch včelstiev svedčia o premnožení parazita. Ani spojenie niekoľkých postihnutých včelstiev nedáva nádej na to, že sa včelstvo dožije jari. Včelstvá je najvhodnejšie likvidovať vysírením s následným okamžitým vytavením plástov v paráku, vrátane plodových plástov. Vtedy dochádza aj k zničeniu všetkých vývojových štádií parazita nachádzajúcich sa v plode.
* Do 15. augusta treba aj v nížinných oblastiach rušiť medníky ich snímaním alebo jednoduchou zámenou medníka a plodiska tak, že v medníku necháme len osem plástov. Takto nedochádza k ich plesniveniu. Slúžia ako predsieň úľa, ktorá je pre včely priechodnejšia ako pri desiatich plástoch.
* Ak sme do polovice mesiaca vykonávali iba občasné podnecovacie kŕmenie, v druhej polovici augusta sa môžeme sústrediť na doplnenie zimných zásob na minimálne 15 kilogramov na včelstvo (v závislosti od úľového systému). Cukrový roztok pripravujeme hustejší (2 diely vody k 3 dielom cukru) a kŕmime ním skoro ráno alebo neskoro večer. Pridávanie kyseliny citrónovej nemá pre kvalitu vytvorených zásob ani na tráviaci systém včiel žijúcich z takýchto zásob význam.
Ing. TIBOR JÓKAY