Výskyt sa hodnotí spoločne, teda húsenice mlynárika a mory spolu. Proti mlynárikovi sú povolené prípravky Biobit WP a XL, Dimilin 48 SC a Nomolt 15 SC, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc. Proti mlynárikovi aj more sú v neskoršom štádiu mladých húseníc povolené prípravky Basudin 600 EW, Decis 2,5 EC, EW 50 a 25 Flow, Karate 2,5 EC, 2,5 WG a Zeon 5 SC, Pyrinex 25 ME a Vaztak 10 EC a 10 SC. Okrem toho je povolený prípravok Consult 100 EC, ktorý sa však aplikuje na začiatku liahnutia húseníc. Do postrekovej tekutiny treba pridať zmáčadlo Citowett. Postrek je najúčinnejší na mladé húsenice. Pri výbere prípravkov treba uprednostniť tie, ktoré neničia významného prirodzeného nepriateľa - trichogramu hnedú (Trichogramma evanescens) poškodzujúcu vajíčka uvedených druhov motýľov, teda prípravky, ktoré sa aplikujú na začiatku liahnutia húseníc.
Molica lastovičníková nie je pravý motýľ, aj keď sa väčšinou spozoruje tak, že pri vstupe medzi rastliny sa vyruší veľa drobných motýlikov. Dospelá je dlhá 1 až 1,5 milimetra, žltkastá, pokrytá bielym múčnatým povlakom. Larva je dlhá okolo 3 milimetre, žltkastozelená. Larvy aj dospelý hmyz vyciciavajú z listov rastlinné šťavy. Ochrana je opodstatnená pri výskyte viac ako 50 lariev na jednej rastline. Z prípravkov možno odporučiť Actellic 50 EC alebo Basudin 600 EW. Prirodzenými nepriateľmi molíc sú rôzne druhy lienok. S ich umelým nasadením nie sú žiadne skúsenosti, ale pri nižšom výskyte molíc môžu pri výskyte asi jednej lienky na jednu rastlinu obmedziť škody.
Proti voškám odporúčame ošetrovať v prípade silného výskytu, preventívne sa neošetruje.
Pripomíname aj ochranu proti múčnatke mrkvovej na mrkve a petržlene, kde sú najvhodnejšie preventívne opatrenia, teda dodržanie normy výsevu (príliš nepresievať, aby neboli prehustené porasty), neprehnojovanie dusíkom, ničenie burín a včasné jednotenie. Pri chemickej ochrane sú povolené prípravky SULIKOL K, THIOVIT a KARATHANE LC, ktoré sa používajú pri zistení prvých príznakov choroby.
Pri mínerke pórovej upozorňujeme na výhodné použitie mechanického spôsobu ochrany prikrývaním porastov póru netkanými textíliami. Musí sa vykonať ešte pred začiatkom rojenia múch, teda približne v polovici augusta, najneskôr do 20. augusta. Netkané textílie pripomínajú textil, ale sú tenšie a ľahšie. Majú široké použitie. Jedným z nich je ochrana proti škodcom, a to najmä pri druhoch, ktoré nalietavajú na porasty z okolitého terénu. Nemožno ich použiť na ochranu pred škodcami, ktoré prekonávajú časť svojho vývoja v pôde. Textílie sa podľa hmotnosti delia na viac druhov. Najčastejšie sa používajú textílie s hmotnosťou 17 gramov na štvorcový meter. Tieto predstavujú kompromis medzi pevnosťou, životnosťou (1 až 2 roky), priepustnosťou svetla, tepelnoizolačnými vlastnosťami a cenou. Porasty sa prikrývajú tak, aby textília presahovala za okraj porastu aspoň 20 centimetrov. Proti odviatiu vetrom sa okraj textílie zaťaží pôdou, prípadne kameňmi alebo latkami. Textília sa z porastu odstráni až vtedy, keď pominie nebezpečenstvo náletu škodcu. Pri mínerke to býva najskôr koncom septembra. Chemická ochrana proti mínerke bude aktuálna najskôr koncom augusta až začiatkom septembra, keď bude vydaná podrobná signalizácia.
Ing. STANISLAV BAROK,
ÚKSÚP OOR