sa.
V letných mesiacoch už neprihnojujeme ovocné stromy a kry dusíkom. Vyvolal by u nich silný rast, letorasty by však do príchodu zimy nevyzreli a cez silnejšie mrazy by vymrzli. Zeleninu neprihnojujeme priemyselnými hnojivami ani hnojivovou zálievkou aspoň tri týždne pred zberom.
Čakanka štrbáková (endívia) rastie najlepšie na stredne ťažkých až ľahších pôdach s vysokým obsahom humusu. Endívia uprednostňuje chránenú slnečnú polohu a pôdu dobre zásobenú vlahou. Endívii sa veľmi dobre darí po hrášku, ale aj po skorej mrkve a iných druhoch zeleniny, ktoré už uvoľnili záhon. Treba sa vyhnúť pestovaniu endívie po hlávkovom šaláte. Endívia dáva prednosť neutrálnej až slabo alkalickej pôdnej reakcii.
Júlové prihnojovanie prispieva k dobrej úrode rebarbory v budúcom roku. V júli sa má hnojiť rebarbora v roku naposledy, preto tento termín netreba premeškať. Na každý štvorcový meter plochy treba počítať s 20 g plného hnojiva a s rovnakým množstvom rýchlo pôsobiaceho dusíkatého hnojiva. Hnojivo rozhoďte na povrchu pôdy, plytko ho zapracujte do pôdy a zalejte vodou. Hnojivo môžete aplikovať aj formou hnojivovej zálievky.
Nastal čas kvitnutia gladiol. Dbajte na ich zdravotný stav. Škodcovia, ako sú strapka gladiolová a vošky, okrem priamych škôd cicaním štiav roznášajú vírusové choroby, napríklad mozaikovú a krúžkovitú škvrnitosť, proti ktorým nepoznáme ochranu. Choré a slabé rastlinky treba po zistení napadnutia vybrať z pôdy a spáliť. Záhon s gladiolami udržiavajte dostatočne vlhký, bez burín a rastlinám doprajte dostatok živín napríklad Slovceritom. Vyššie rastliny chráňte pred vylomením priviazaním o opory.
K najkrajším v lete kvitnúcim izbovým kvetinám patria gloxínie. Gloxínie neznášajú priame slnečné žiarenie, ale vyžadujú dostatok svetla. V tmavších miestnostiach sa kvety horšie vyvíjajú a strácajú žiarivé farebné odtiene. Gloxínie vyžadujú pomerne veľa vody.
(pav)