Slováci v Mníchove

Ešte pred niekoľkými mesiacmi si Milena pripadala ako človek bez perspektívy. Sedela doma bez práce, budúcnosť sa jej zdala čierna. V jej mestečku na Slovensku pracovných príležitostí jednoducho niet. Rozhodla sa teda, že to skúsi v Nemecku. Zarobí si ...

Mnohí Slováci v Mníchove si radi zájdu na tradičný jesenný festival piva Oktoberfest. FOTO - REUTERS

Ešte pred niekoľkými mesiacmi si Milena pripadala ako človek bez perspektívy. Sedela doma bez práce, budúcnosť sa jej zdala čierna. V jej mestečku na Slovensku pracovných príležitostí jednoducho niet. Rozhodla sa teda, že to skúsi v Nemecku. Zarobí si peniaze, naučí sa jazyk a po návrate naštartuje vlastnú existenciu. Tak to dnes robia mnohí mladí Slováci. Viacerých z nich možno stretnúť aj v Mníchove. Pracujú v reštauráciách, upratujú v domácnostiach, robia ako au-pair.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Au-pair: Nájsť ideálnu rodinu nie je jednoduché

Zuzana zo stredného Slovenska sa vybrala do Nemecka, aby sa zdokonalila v jazyku, a pritom si privyrobila. Cez agentúru získala časovo limitované miesto au-pair v jednej mníchovskej rodine.

"Zatiaľ som spokojná," hovorí. Jej zárobok sa pohybuje v bežnom rozpätí. Slovenské au-pairky dostávajú mesačne 200 až 300 eur, čo je 8- až 12-tisíc korún. Výška závisí od hosťovskej rodiny. Niekde zaplatia dievčatám aj mesačný cestovný lístok za 50 eur, iné si ho musia hradiť samy. Väčšina au-pairiek býva s rodinou, len máloktoré dostanú samostatné ubytovanie. Nájsť ideálnu rodinu nie je jednoduché. Postupom času často vyplynie, že dievčatá sa nemusia starať iba o deti, ale v domácnosti aj upratujú, žehlia, perú, varia.

SkryťVypnúť reklamu

Žiť a pracovať v cudzej domácnosti je náročné najmä na psychiku. V Mníchove boli, ale aj sú au-pairky, ktoré dostávali od zámožnej rodiny pomerne veľké peniaze, predsa však po čase odišli. Napríklad Anna z oravskej dediny musela takmer denne povinne obdivovať drahé nové šaty či topánky domácej panej. V lete chodila s rodinou na Mallorcu, v zime do Kitzbühelu. V honosných vilách rodiny sa však necítila dobre, pripadala si ako menejcenná Popoluška. Rozhodla sa radšej vrátiť domov. "Tam sa žije normálne, aj keď veľmi chudobne," povedala, baliac si kufre.

Nepríjemne sa však cítia aj dievčatá, ktoré žijú v menej zámožných rodinách, kde sa zase hľadí na každé euro, kontroluje sa obsah chladničky a pani domáca schováva pred nimi potraviny. Často nepoznajú oddych, len prácu.

SkryťVypnúť reklamu

Koncom januára prebehla bavorskou tlačou správa o samovražde au-pair z východnej Európy. Nevydržala fyzické a psychické útrapy v hosťovskej rodine. Denník Bild-Zeitung napísal, že išlo doslova o pekelnú domácnosť. Jej predchodkyňa pracovala sedemnásť hodín denne za 40 eurocentov, čo je asi 16 korún na hodinu.

V máji sa v dolnosaských novinách objavila správa, ktorá mohla vrhnúť na všetky au-pairky zlé svetlo. Kriminálna polícia vyšetrovala dievča z Gruzínska, ktoré pašovalo drogy za 150-tisíc eur (okolo šesť miliónov korún).

Upratovanie po známosti

Takmer každý Slovák chce pobyt Mníchove využiť na našetrenie peňazí, aby mohol po návrate naštartovať vlastnú existenciu. Podvečer a večer chodia slovenské dievčatá upratovať do mníchovských rodín. Dostávajú v priemere 10 eur na hodinu (asi 400 korún).

SkryťVypnúť reklamu

V tejto "brandži" je však silná konkurencia. V Mníchove žije totiž veľa cudziniek, ktoré sa živia len upratovaním. Miesta sa hľadajú najmä po známosti, upratovacie príležitosti si často dohadzujú kamarátky .

Nemá zmysel dávať si inzeráty do novín či na internet. Na ne väčšinou odpovedajú muži žiadajúci od dievčat všelijaké iné služby, len nie upratovanie či žehlenie.

"Upratovaním zarobím často viac ako kamarátka Milena, ktorá stojí niekoľko dní v týždni v McDonalde a stále dokola predáva hamburgery," hovorí Viera, ktorá sa tiež ocitla v Mníchove po tom, ako si doma nevedela nájsť prácu. Je tu spokojná, ale na ďalekú budúcnosť radšej nemyslí. Verí však, že keď si dokázala vybudovať akú-takú existenciu v cudzom meste, životom sa už nejako pretlčie.

SkryťVypnúť reklamu

V McDonalde aj v pekárni

Milena žiari od radosti. Pred niekoľkými mesiacmi sedela zúfalá doma na Slovensku. Bez roboty, bez perspektívy. V jej mestečku pracovných príležitostí jednoducho niet. Podala si teda žiadosť na úrad práce, že by chcela ísť robiť do McDonaldu v Mníchove. Vyplnila formulár a o pár týždňov dostala odpoveď. Môže nastúpiť legálne na rok a pol. V Mníchove býva s kamarátkami vo viacizbovom byte a zarába si ako predavačka hamburgerov a hranolčekov. Čo bude, keď jej zmluva vyprší, ju zatiaľ veľmi netrápi. Hlavné je, že teraz má zamestnanie. Ale láka ju Anglicko, chce sa naučiť jazyk. "S aktívnou nemčinou a angličtinou si už potom azda aj na Slovensku nájdem primeranú prácu," hovorí optimisticky.

Niektorí Slováci, čo majú časovo ohraničenú pracovnú zmluvu, dostali od zamestnávateľa aj ubytovanie. Patrí medzi nich aj Radoslav. Spolu s partiou priateľov býva v podnikovom byte a každý deň pracuje v neveľkej mníchovskej pekárni. "Chcem si nasporiť na rodinný dom, po návrate domov sa oženiť a založiť si rodinu," hovorí. A ak by mu to náhodou nevyšlo, má už predstavu, čo urobí. Pôjde do Talianska. "Tam je, na rozdiel do Nemecka, vždy slnko a veselí ľudia!"

SkryťVypnúť reklamu

Študenti na burze

V Mníchove je aj veľa slovenských študentov. Legálne si môžu privyrábať prácami ponúkanými cez študentskú pracovnú burzu. Kým však nájdu prijateľnú prácu, často musia absolvovať náročnú anabázu mníchovskými firmami - najmä kvôli medziľudským vzťahom.

Monika, študentka sociológie na mníchovskej univerzite, pracuje na študentský úväzok v kľúčovej službe - keď sa niekto vymkne, firma mu za poplatok otvorí dvere. Monika sedí na sekretariáte, dvíha telefóny a triedi účty. "Som viac ako spokojná. Musela som však dlho hľadať, kým som našla šéfa, ktorý ma iba nepreháňa, ale dáva mi aj na vedomie, že si moju prácu váži," hovorí.

Slovenské deky pri jazere

A ako trávia Slováci v Mníchove voľný čas? Možností je niekoľko. V piatok a v nedeľu možno napríklad veľa mladých Slovákov stretnúť v dvoch mníchovských Irish Puboch, ktoré úplne ovládnu. Ak je v Mníchove pekné počasie, krajania sa stretávajú na presne určenom mieste pri jazere Feringasee, kde sa opaľujú, plávajú, debatujú. Veriaci chodia zas každú nedeľu na katolícke omše. Okrem toho im slovenská katolícka misia poskytuje každý piatok večer svoje priestory na neformálne stretnutia mladých krajanov - aj neveriacich.

SkryťVypnúť reklamu

Virtuálny svet

Na virtuálne kontakty slúži webovská adresa www.nemecko.sk , ktorá je síce určená pre všetkých Slovákov v Nemecku, ale väčšinou na nej medzi sebou komunikujú práve krajania žijúci v bavorskej metropole.

Výhodou tejto stránky je burza, na ktorej si záujemcovia poskytujú informácie o tom, kedy cestujú domov a naspäť, a môžu zobrať so sebou niekoho ako spolujazdca. Stojí to určite menej ako cesta autobusom či vlakom.

o o o

Slovenský mikrokozmos v Mníchove je rozmanitý. Niektorí Slováci po stretnutiach s krajanmi netúžia, iní na to nemajú čas. Je však nemálo tých, čo rodákov aktívne vyhľadávajú. Nevedia si totiž zvyknúť na mentalitu Nemcov, na ich chladnejšie správanie, na hrubý pancier, ktorý sa nedá len tak prelomiť. Niektorí Slováci Mníchovom len preletia, napríklad študentka Daniela, ktorá cez tieto prázdniny pracuje v pizzérii a po večeroch si privyrába upratovaním, iní sa tu usadia na dlhšie. Sú to najmä študenti, ktorí si po úspešnom absolvovaní univerzity nájdu v Mníchove zamestnanie.

SkryťVypnúť reklamu

Nikto presne nevie, koľko krajanov je momentálne v Bavorsku. To sa však už dnes, keď je Slovensko členom Európskej únie, ani zistiť nedá. A situácia sa ešte zmení, keď v únii padnú aj posledné hranice pre voľný pohyb pracovných síl.

Pri spoločných stretnutiach sa mladí ľudia zo Slovenska porozprávajú o svojich skúsenostiach z práce, kamarátky si poradia, v ktorej rodine potrebujú upratovačku. Medzi sebou však komunikujú aj virtuálne prostredníctvom webovej stránky www.nemecko.sk.

Ak je v Mníchove pekné počasie, krajania sa stretávajú pri jazere Feringasee, kde sa opaľujú, plávajú, debatujú a posedávajú v blízkej reštaurácii.

Autor: JÁN ŠALGOVIČ(Autor je úradný prekladateľ a publicista, v Mníchove žije od roku 1983)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 602
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 338
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 160
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 362
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 843
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu