BRUSEL/BRATISLAVA 27. novembra (SITA) - Dokument Spoločné hodnotenie krátkodobých priorít politiky zamestnanosti a trhu práce v Slovenskej republike podpísal v pondelok večer v Bruseli minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši s komisárkou Eu
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rópskej únie (EÚ) pre sociálne veci Annou Diamantopoulousovou. Dokument vytyčuje úlohy, ktoré treba splniť s cieľom urýchlenia transformácie trhu práce a v prispôsobovaní systému zamestnanosti tak, aby bolo Slovensko pripravené na členstvo v EÚ.
Podľa P. Magvašiho sa v dokumente uvádza, čo treba urobiť, aby SR pripravila takú kvalifikovanú pracovnú silu, ktorá bude vedieť konkurovať trhu práce v EÚ. Ako príklad uviedol potrebu uskutočniť takú reformu školstva, aby sa znížil počet študentov, ktorí nedokončia základnú alebo strednú školu. "Cieľom je dosiahnuť 80-percentný podiel úplného stredoškolského vzdelania, dnes sme niekde nad 60 percent," poznamenal. Podľa Magvašiho sa niektoré úlohy už splnili a dokonca v októbri bola zriadená aj riadiaca jednotka Európskeho sociálneho fondu, z ktorého bude SR čerpať po svojom vstupe do únie finančné prostriedky. "Je tam rad vecí, ktoré sa už naplnili, ide napríklad o aktívnu politiku na trhu práce, riešenie problémov menšín, daní a odvodov do sociálnych fondov", povedal. Uplatňovanie priorít tohto spoločného hodnotenia by malo prispieť aj k zníženiu nezamestnanosti. "Na základe priorít na budúci rok a v roku 2003 sa dá očakávať, že v roku 2004 by malo dôjsť k výraznejšej zmene v nezamestnanosti", uviedol minister.
Dokument podľa A. Diamantipoulousovej analyzuje problémy a teraz je na vláde SR, aby v spolupráci s Európskou komisiou urobila potrebné kroky na riešenie problémov. "Konečným cieľom je, aby sa SR mohlo k Európskej stratégii v oblasti zamestnanosti pripojiť ihneď po vstupe do EÚ", povedala.
Spoločné hodnotenie krátkodobých priorít v politike zamestnanosti a na trhu práce má 3 časti, pričom prvé dve sú analytické. V prvej časti sa analyzuje ekonomický vývoj, respektíve ekonomické pozadie za roky 1989 až 2000. Druhá časť rozoberá situáciu na trhu práce - vývoj zamestnanosti a nezamestnanosti, mzdy, politiku trhu práce, či inštitúcie trhu práce. V tretej časti dokumentu sú identifikované hlavné priority politiky zamestnanosti v rôznych oblastiach. Medzi iným ide aj o oblasti regionálnych aspektov politiky zamestnanosti, rovnosti príležitostí medzi mužmi a ženami a rovnosti menšín na trhu práce.