Radikálny šíitsky ozbrojenci v Bagdade. FOTO - REUTERS
Iracká koalícia sa po mesiacoch únosov, vydieraní a niekoľkých popravách rozhodla únoscom oponovať. Dohodla sa, že sa nedá vydierať a nebude im ustupovať.
Taká taktika mala byť dohodnutá už dávno. Minimálne v jednom prípade - Filipíny - koaličná krajina ukázala, že to neplatí. Analytici preto hovoria, že vytvorenie jednotného šíku proti únoscom prichádza neskoro.
Spoločné vyhlásenie, ktoré majú v nasledujúcich dňoch koaličné krajiny vrátane Slovenska prezentovať doma, navrhlo Bulharsko. Jeden z jeho občanov už zomrel rukou únoscov.
Vyhlásenie je reakciou na vlnu únosov a presvedčenie militantov, že únosy sú dobrá taktika. Už sa im tak podarilo vyštvať z Iraku filipínsky kontingent a niekoľko firiem. O tom, že hrajú na nervy verejnosti a otriasajú popularitou vlád v koaličných krajinách, netreba pochybovať.
Koalícia sa na hlasné nie odhodlala až po štyroch mesiacoch unášania, sedemdesiatke unesených (momentálne držia únoscovia približne 30 ľudí) a najmenej ôsmich popravených.
Filipíny porušili zásadu, že sa s únoscami nevyjednáva, a tak sa koalícia musí proti podobným krokom brániť. Aj tým, že zaviaže svojich členov postupovať rovnako. Vlády koaličných krajín tak majú argument pre svojich občanov.
Rozhodnutie prichádza v čase, keď sa z únosov stala rovnako účinná zbraň ako teror a keď viacero krajín zvažuje svoje zotrvanie v krajine. Podľa analytikov sú za únosmi militantné skupiny, ktoré chcú z Iraku dostať "okupantov". Ich sebavedomie rastie. Ak aj nedosiahnu stiahnutie vojakov, vydierajú súkromné firmy a komplikujú situáciu novej irackej vláde.
Z únosov sa v Iraku stala nielen účinná politická metóda, ale aj výhodný biznis. Kriminálne gangy unášajú v Iraku cudzincov a predávajú ich militantným skupinám. Unášajú však aj domácich. Podľa Canona Andrewa Whita z irackej mimovládnej organizácie na pomoc uneseným denne v Iraku zmizne najmenej desať ľudí. Ide zväčša o lepšie situovaných Iračanov. Ich rodiny konajú rýchlo: zaplatia a všetko je v poriadku.
V Basre vyhlásili Britom džihád
BASRA, BAGDAD - Stúpenci šíitskeho duchovného Muktadu Sadra včera vyhlásili "svätú vojnu" britským silám rozmiestneným v juhoirackej Basre. Reagovali tak na stredajšie zadržanie svojich prívržencov. "Povedieme svätú vojnu (džihád) proti zahraničným silám, a nie proti irackej polícii a bezpečnostným zložkám. Kým však bojujú po boku okupantov, zasiahneme i proti nim," uvádza sa vo vyhlásení šejcha Saada Basrího, Sadrovho zástupcu v Basre. Basrí povedal, že šíiti majú proti Britom k dispozícii tisícovú armádu. Po zverejnení vyhlásenia obkľúčili britskí vojaci Basrího sídlo. V nasledujúcej prestrelke zahynuli traja militanti.
Násilie sa rozšírilo aj na ďalšie šíitske mesto - Nadžaf. Dva mesiace relatívne fungujúce prímerie je v ohrození. Šíitske milície včera v Nadžafe zostrelili americký vrtuľník. Pri prudkých bojoch zahynulo päť ľudí a 19 je zranených. Jedna raketa dopadla na nemocnicu a zabila lekára.
Podľa svedkov citovaných svetovými agentúrami boli nadžafské ulice ľudoprázdne. Reportér agentúry AP tvrdí, že do mesta na autobusoch zvážajú Sadrových prívržencov.
Šíiti sa organizujú aj vo svojich štvrtiach v Bagdade. Sadrov zástupca v meste potvrdil, že ich zvolávajú do mešít a pripravujú na boj s Američanmi. Najmenej päť mŕtvych a 23 zranených si vyžiadal včerajší výbuch bomby nastraženej v automobile zaparkovanom pred policajnou stanicou južne od Bagdadu. (čtk, reuters, mik)