Irak: koalícia chce voči únoscom vystupovať jednotne

Iracká koalícia sa po mesiacoch únosov, vydieraní a niekoľkých popravách rozhodla únoscom oponovať. Dohodla sa, že sa nedá vydierať a nebude im ustupovať.

Radikálny šíitsky ozbrojenci v Bagdade. FOTO - REUTERS

Iracká koalícia sa po mesiacoch únosov, vydieraní a niekoľkých popravách rozhodla únoscom oponovať. Dohodla sa, že sa nedá vydierať a nebude im ustupovať.

Taká taktika mala byť dohodnutá už dávno. Minimálne v jednom prípade - Filipíny - koaličná krajina ukázala, že to neplatí. Analytici preto hovoria, že vytvorenie jednotného šíku proti únoscom prichádza neskoro.

Spoločné vyhlásenie, ktoré majú v nasledujúcich dňoch koaličné krajiny vrátane Slovenska prezentovať doma, navrhlo Bulharsko. Jeden z jeho občanov už zomrel rukou únoscov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vyhlásenie je reakciou na vlnu únosov a presvedčenie militantov, že únosy sú dobrá taktika. Už sa im tak podarilo vyštvať z Iraku filipínsky kontingent a niekoľko firiem. O tom, že hrajú na nervy verejnosti a otriasajú popularitou vlád v koaličných krajinách, netreba pochybovať.

Koalícia sa na hlasné nie odhodlala až po štyroch mesiacoch unášania, sedemdesiatke unesených (momentálne držia únoscovia približne 30 ľudí) a najmenej ôsmich popravených.

Filipíny porušili zásadu, že sa s únoscami nevyjednáva, a tak sa koalícia musí proti podobným krokom brániť. Aj tým, že zaviaže svojich členov postupovať rovnako. Vlády koaličných krajín tak majú argument pre svojich občanov.

Rozhodnutie prichádza v čase, keď sa z únosov stala rovnako účinná zbraň ako teror a keď viacero krajín zvažuje svoje zotrvanie v krajine. Podľa analytikov sú za únosmi militantné skupiny, ktoré chcú z Iraku dostať "okupantov". Ich sebavedomie rastie. Ak aj nedosiahnu stiahnutie vojakov, vydierajú súkromné firmy a komplikujú situáciu novej irackej vláde.

SkryťVypnúť reklamu

Z únosov sa v Iraku stala nielen účinná politická metóda, ale aj výhodný biznis. Kriminálne gangy unášajú v Iraku cudzincov a predávajú ich militantným skupinám. Unášajú však aj domácich. Podľa Canona Andrewa Whita z irackej mimovládnej organizácie na pomoc uneseným denne v Iraku zmizne najmenej desať ľudí. Ide zväčša o lepšie situovaných Iračanov. Ich rodiny konajú rýchlo: zaplatia a všetko je v poriadku.

V Basre vyhlásili Britom džihád

BASRA, BAGDAD - Stúpenci šíitskeho duchovného Muktadu Sadra včera vyhlásili "svätú vojnu" britským silám rozmiestneným v juhoirackej Basre. Reagovali tak na stredajšie zadržanie svojich prívržencov. "Povedieme svätú vojnu (džihád) proti zahraničným silám, a nie proti irackej polícii a bezpečnostným zložkám. Kým však bojujú po boku okupantov, zasiahneme i proti nim," uvádza sa vo vyhlásení šejcha Saada Basrího, Sadrovho zástupcu v Basre. Basrí povedal, že šíiti majú proti Britom k dispozícii tisícovú armádu. Po zverejnení vyhlásenia obkľúčili britskí vojaci Basrího sídlo. V nasledujúcej prestrelke zahynuli traja militanti.

SkryťVypnúť reklamu

Násilie sa rozšírilo aj na ďalšie šíitske mesto - Nadžaf. Dva mesiace relatívne fungujúce prímerie je v ohrození. Šíitske milície včera v Nadžafe zostrelili americký vrtuľník. Pri prudkých bojoch zahynulo päť ľudí a 19 je zranených. Jedna raketa dopadla na nemocnicu a zabila lekára.

Podľa svedkov citovaných svetovými agentúrami boli nadžafské ulice ľudoprázdne. Reportér agentúry AP tvrdí, že do mesta na autobusoch zvážajú Sadrových prívržencov.

Šíiti sa organizujú aj vo svojich štvrtiach v Bagdade. Sadrov zástupca v meste potvrdil, že ich zvolávajú do mešít a pripravujú na boj s Američanmi. Najmenej päť mŕtvych a 23 zranených si vyžiadal včerajší výbuch bomby nastraženej v automobile zaparkovanom pred policajnou stanicou južne od Bagdadu. (čtk, reuters, mik)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 421
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 046
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 500
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 065
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 693
  7. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 681
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 601
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu