BANSKÁ BYSTRICA - Tímu lekárov novorodeneckého oddelenia Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici sa podarilo zachrániť dieťa s hmotnosťou 410 gramov, a to aj napriek tomu, že po prirodzenom úbytku hmotnosti dievčatko vážilo už iba 370 gramov. V európskom kontexte ide o ojedinelý prípad. Váha normálneho novorodenca, ktoré sa rodí približne v 40. týždni tehotenstva, sa totiž pohybuje okolo troch kilogramov.
"Prežívanie detí s hmotnosťou pod pol kilogramu je aj vo svetovom meradle výnimočné," hovorí primár novorodeneckého oddelenia Juraj Zbojan.
Dievčatko, ktoré bude mať dva mesiace a váži už viac ako dvojnásobok svojej pôrodnej hmotnosti, sa narodilo v Revúcej, mimo nemocnice. Dievčatko previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti do banskobystrickej fakultnej nemocnice.
"Dieťa bolo výnimočné. Malo mimoriadnu životaschopnosť. S našou štandardnou starostlivosťou prežilo a má sa relatívne dobre. Nie všetky deti majú také šťastie, ide skôr o ojedinelý prípad s takouto hmotnosťou," konštatuje Zbojan.
Primár tvrdí, že pokrok v neonatológii umožňuje posúvať hranice prežívania do 24. až 23. týždňa tehotenstva. Dlhodobé prežívanie bez závažného poškodenia pred 23. týždňom je však v súčasnosti výnimočné. Len na ilustráciu, dievčatko z Revúcej sa narodilo pod hranicou 24. týždňov tehotenstva.
"Plody na hranici prežívania by mali v každom prípade liečiť v perinatologických centrách. Len perfektné prístrojové vybavenie a erudovaný personál je zárukou optimálneho riešenia," konštatuje Zbojan.
V Rooseveltovej nemocnici sa starajú ročne o asi 60 - 70 detí s nízkou alebo extrémne nízkou pôrodnou hmotnosťou. Úmrtnosť detí od 1 do 1,5 kilogramu je takmer nulová, u novorodencov vážiacich menej ako kilogram sa pohybuje okolo hranice 30 percent.
"Samozrejme, sú v rámci Európy špičkové krajiny, ktoré majú lepšie výsledky, ako napríklad Švédsko, Fínsko či Česko, kde však na starostlivosť o matku a dieťa dávajú neporovnateľne viac financií," dodáva Zbojan.
Primár Zbojan konštatuje, že na Slovensku bude treba tejto oblasti venovať viac pozornosti a urýchlene dovybaviť perinatologické centrá najmodernejšou technikou. Momentálne je u nás šesť centier. K záchrane extrémne nedonosených novorodencov by tiež prispelo, keby hroziace predčasné pôrody okamžite transportovali do týchto centier, ktoré sú rodičky schopné prijať 24 hodín denne.
Extrémne nezrelé deti
Na Slovensku sa rodí ročne asi 500 detí s hmotnosťou pod 1,5 kilogramu, z toho približne polovica má hmotnosť nižšiu ako kilogram. Úmrtnosť takýchto detí sa na Slovensku pohybuje okolo hranice 40 percent, čo kopíruje európsky priemer.
Deti sa rodia s nefungujúcimi pľúcami, majú problémy s krvným obehom, najmä pre nízky tlak a nedostatočnú činnosť srdca. Nefunguje im tráviaci trakt a často zlyhávajú aj obličky. Približne tretina týchto detí však neskôr nemá žiadne problémy a tretina končí len s ľahkým poškodením.
Resuscitačná a následná starostlivosť o extrémne nezrelých novorodencov je finančne náročná. V 90. rokoch boli v USA priemerné náklady na jedného novorodenca s hmotnosťou medzi 500 až 1500 gramov asi 50-tisíc dolárov, pričom v kategórii 500 až 750 gramov to bolo 90-tisíc dolárov.
Medicínsky pokrok posúva hranicu prežívania stále nižšie. Medzinárodná zdravotnícka organizácia WHO definuje hranicu prežívania ukončením 22. týždňa tehotenstva alebo pôrodnou hmotnosťou viac ako 500 gramov s prítomnosťou prejavov života.