BRATISLAVA - Fondu národného majetku hrozia pokuty za neoprávnené poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Do jeho portfólia sa totiž dostal majetok dvoch bratislavských polikliník, ktoré vlani na fond previedlo na základe rozhodnutia vlády ministerstvo zdravotníctva.
"Majetky polikliník Tehelná a Ružinov boli na fond prevedené k 1. januáru 2003. Nepodarilo sa nám ich bezodplatne (zadarmo, pozn. red.) previesť ani na mesto, ako znelo uznesenie vlády, ani na Bratislavský samosprávny kraj. Dôvodom bola vysoká zadlženosť obidvoch polikliník. Z tohto dôvodu ich dočasne prevádzkuje fond," vysvetľuje hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. "Po neúspešných rokovaniach sme požiadali ministerstvo hospodárstva, aby vláde návrh na zmenu rozhodnutia navrhlo iné riešenie."
Dve polikliniky, ktoré dodnes FNM prevádzkuje bez licencie, nemusí podľa výkladu ministerstva zdravotníctva fond bezpodmienečne zavrieť. Stačí, ak požiada o licenciu. "Ak by fond spĺňal zákonné podmienky na udelenie licencie, je predpoklad, že by to neohrozilo výkon zdravotníckeho zariadenia," vyhlásil hovorca rezortu zdravotníctva Mário Miklosi.
Budúci týždeň v pondelok zasadá komisia Bratislavského samosprávneho kraja, ktorá rozhodne, či FNM dostane pokutu. Fond sa obáva, že ak by komisia rozhodla v jeho neprospech, nemohol by nasledujúcich šiestich rokoch prevádzkovať žiadne zdravotnícke zariadenie. "Polikliniky nechceme zavrieť. Sú tam štátni aj neštátni lekári, ktorí majú na celý rok prenajaté priestory, a do oblasti ich pôsobenia patrí množstvo pacientov," tvrdí Lesajová. Len mestská časť Bratislava-Ružinov má podľa oficiálnych štatistík vyše stotisíc obyvateľov.
FNM v súčasnosti zakladá dve samostatné akciové spoločnosti - Ružinovskú, a. s., a Tehelnú, a. s., do ktorých vkladá majetok polikliník. "Vznik akciových spoločností by mal pomôcť ukončiť provizórium, ktoré trvá vyše rok a pol," zdôraznila hovorkyňa FNM. Možné prevádzkovanie polikliník novými spoločnosťami by nemalo byť podľa fondu definitívnym riešením.
Nikto však zadlžené zdravotné zariadenia nechce ani zadarmo. Mesto aj Bratislavský samosprávny kraj ich už odmietli, ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že "nemôže vstúpiť do tohto procesu". Hovorca rezortu Miklosi: "Predpokladáme, že v tejto fáze by mala príslušná aktivita vyjsť z FNM." Fond tvrdí, že práve vznik dvoch nových spoločností, ktoré neskôr môžu zmeniť majiteľa, by mal byť riešením tejto otázky.
FNM nemôže lukratívne majetky polikliník len tak predať. "Viaže sa na ne vecné bremeno, kupujúci bude musieť teda ďalej zabezpečovať zdravotnú starostlivosť," hovorí Lesajová. FNM však upozorňuje, že ak by musel polikliniky zatvoriť, potom by predával len majetok. Fond by tak získal podstatne viac peňazí, lekári aj pacienti by však prišli o polikliniky, lebo nový majiteľ by v nich mohol prevádzkovať akékoľvek aktivity.