Doprava prvá
"Stále sa čakalo, že sa situácia na trhu s ropou už-už stabilizuje. Trvá to však pomerne dlho a očakávania stabilizácie sa zatiaľ nenapĺňajú," povedal analytik Tatra Banky Róbert Prega. "Nečakali sme väčšie vplyvy na ekonomiku a dúfame v to i v súčasnosti, no skúsenosti z posledných týždňov nabádajú na väčšiu opatrnosť," dodal.
O vplyvoch drahej ropy na iné ceny v ekonomike začali ako prví hovoriť prepravcovia. "Priestor na zisk autodopravcov je už dnes veľmi úzky, takže zvýšené náklady budú musieť premietnuť do cien dopravy," avizuje hovorca združenia autodopravcov Česmad Slovakia Roman Kment. Nafta tvorí približne tretinu nákladov autodopravcov.
Dopravcovia, ktorých automobily jazdia predovšetkým na naftu, nemohli mať radosť ani z nedávneho vyhlásenia Slovnaftu, že cena nafty môže prevýšiť cenu benzínu. V utorok zvýšil Slovnaft cenu nafty na 34,40 koruny za liter, pričom vyššia bola naposledy 31. októbra 2000.
Otázka času
Vysoké ceny ropy prišli pre Slovensko v "nešťastnom" čase. "Logicky do toho vstupuje vývoj doláru voči korune a v konečnom dôsledku aj eura k doláru. Dolár sa posilňoval voči euru a euro voči korune, takže negatívne vplyvy sa, žiaľ, skombinovali," vysvetlil Prega.
Okrem cien komerčnej dopravy môže drahá ropa ovplyvniť aj ďalšie ceny vrátane verejnej dopravy. "Tie sú stanovované menej flexibilne a nie každý výkyv cien pohonných látok sa odrazil v jej cenách. To neznamená, že nerastú náklady dopravných firiem a záleží na nich, ako ich prenesú na konečného spotrebiteľa," hovorí Prega.
Ekonomika môže cítiť drahú ropu aj v ďalších ukazovateľoch. "Dá sa očakávať, že vyššie ceny ropy sa odrazia v zahraničnom obchode, hoci celkovo pozitívny pohľad naň by to nemalo zmeniť," myslí si analytik. Okrem priameho vplyvu drahej ropy na dovoz môže ropa ovplyvniť zahraničný obchod aj sprostredkovane. "Vyššia inflácia vyvolaná cenou ropy v západnej Európe môže viesť k spomaleniu rastu. To by sa nás dotklo v menšom záujme o slovenské tovary. Na druhej strane sa však zatiaľ predpokladá, že rast HDP v týchto krajinách bude vyšší ako vlani," dodal.
Dobré správy
Ešte v stredu americká ropa začala obchodovanie v Londýne rastom o zhruba 30 centov na 43,15 dolára za barel. V priebehu dňa vystúpila až na nové 21-ročné maximum 44,34 dolára, nakoniec však stratila v porovnaní s utorkom 1,32 dolára, pretože šéf OPEC ubezpečil svet, že kartel môže okamžite zvýšiť dennú produkciu o 1 až 1,5 milióna barelov.
Dobré správy dorazili aj na trh s benzínom. "Benzín na burze New Yorku zaznamenal v stredu najväčší jednodenný prepad za posledných jedenásť mesiacov po správe, že americké zásoby v minulom týždni nečakane vzrástli," upozornil analytik českej komoditnej spoločnosti Colosseum Jiří Šťastný.
Zásoby sa dostali na najvyššiu úroveň od februára 2003. "Posledné čísla teda naznačujú, že do konca motoristickej sezóny, teda do prvého septembrového víkendu, bude čo tankovať," dodal Šťastný.
Vysoké ceny benzínu na čerpacích staniciach sa už prejavili aj v spotrebe. Motoristi v priemere prejazdili v posledných štyroch týždňoch 9,18 milióna barelov denne, čo bolo o 0,3 percenta menej ako vlani.
Drahá ropa a ekonomika
Čím dlhšie sú ceny ropy vysoké, tým zreteľnejší je ich vplyv na ostatné ceny a na výkonnosť celej ekonomiky.
vplyv na spotrebiteľov
- priamy dosah pocítia na cenách pohonných látok
- nepriame dosahy sa môžu prejaviť na cenách verejnej dopravy, neskôr aj na zvýšení iných cien
vplyv na ekonomiku
- nominálny rast dovozu cez vyššie ceny za dovoz ropy
- inflácia vyvolaná ropou v zahraničí môže oslabiť záujem o dovoz výrobkov zo Slovenska
Autor: tv