BRATISLAVA 26. novembra (SITA) - Je to netradičné prostredie, ale malé mesto na írskom vidieku je predvojom jednej z najväčších revolúcii Európskej únie (EÚ) - zavedenia eura, píše britský denník TheTelegraph. Loughrea v západnom Írsku je jediným miestom
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
v krajine, kde sa niektoré z obchodných transakcií začínajú vykonávať v euromene niekoľko mesiacov pred jej oficiálnym zavedením.
Osemnásť mesiacov zobrazujú obchody a hostince v meste, ktoré má niečo vyše 4 tisíc obyvateľov, ceny v írskych puntoch a eurách, zatiaľ čo registračné pokladnice ponúkajú nákupné bloky v obidvoch menách. Každá domácnosť dostala svoj vlastný kalkulátor na prepočet meny. Čo je ešte významnejšie, píše Telegraph, množstvo firiem používa na úhradu platieb miestnym dodávateľom eurošeky. Vzorové ukážky eurobankoviek a plastikových euromincí voľne kolujú medzi obyvateľstvom, ale podobne ako vo zvyšnej časti Írska bežní obchodníci skutočné eurá neuvidia do konca decembra 2001, keď bude personál v hostinci Johna Patricka pripravený na hlučnejšiu oslavu konca roka ako zvyčajne. Od polnoci elektronické pokladnice zacinkajú sumou 2,79 za pol decilitra piva Guinness, ktoré ešte minútu predtým stálo 2,15 kvôli rozdielnej hodnote zanikajúceho írskeho puntu a prichádzajúceho eura.
Experiment, ktorý rozbúril kedysi stojaté vody medzinárodnej pozornosti a bol dokonca dôvodom návštevy komisára EÚ pre ekonomické a menové záležitosti Pedra Solbesa, spôsobil, že pokiaľ ide o prechod na novú menu, Loughrea je opatrne optimistická, konštatuje britský Telegraph.
Niekoľko televíznych spravodajských programov sa chystá vysielať z mesta počas Silvestra. Ľudia z radnice sú presvedčení, že pokiaľ prídu, aby hľadali problémy, budú na nesprávnom mieste. Majiteľ obchodu so železiarstvom a alkoholom Michael O`Brien hovorí: "Dúfame, že sme na to dostatočne pripravení, ale domnievam sa, že dokiaľ nebudeme mať v rukách skutočné eurá, nebudeme vedieť, ako to bude fungovať."
Jarlath O`Connor, ktorý vlastní miestnu sieť predajní s dennou tlačou predpokladá, že Loughrea bude príkladom pokojnej účinnosti. "Teraz to však na nás dolieha," hovorí. Nie všetci miestni obyvatelia sú takí optimistickí. Rose Morley, ktorá vlastní kombinovanú predajňu s potravinami, lahôdkami a alkoholom, hovorí, že má väčšiu obavu, ako to bude s lízankami za 10 pencí, pretože deti v školskom veku hrajú v jej podnikaní dôležitú úlohu. "Budem mať problém im povedať, že lízanka za desať pencí teraz stojí 13 centov," hovorí.
Potenciál na rastúci výskyt lukratívnych chýb spôsobených zmätkom z novej meny je vysoký. Miestni obyvatelia dychtivo sledovali prípad 52-ročného Dublinčana Davida Hickeya, ktorý požiadal Írsku banku o prevod 300 tisíc pesiet (čo je asi 1 500 libier) na svoj účet v banke v Španielsku, ale miesto toho na svojom konte našiel 300 tisíc eur (čo je približne 250 tisíc libier). Peniaze mu teraz legálne patria.
Existujú opodstatnené obavy z falšovania: Vzorové exempláre eurobankoviek a euromincí v Loughrei sú totiž iba nepresnými kópiami reálneho platidla. Napriek obavám sa zdá, že informačné kampane EÚ podobné tej, ktorá prebehla aj Loughrei, boli účinné. Prieskumy ukazujú, že iba šesť percent írskych obyvateľov nevie o prichádzajúcej spoločnej mene, konštatuje na záver britský denník The Telegraph.