"Privatizácia je od začiatku netransparentná. Verejnosť okrem pochybných výhod získaných dostavbou Mochoviec zahraničným investorom nebola informovaná o výhodnosti tejto privatizácie pre Slovensko," hovorí Mária Mistríková, predsedníčka Energie 2000. "Privatizácia beží v réžii niekoľkých politických strán," upozornila.
O predaj elektrární sa vláda usiluje dva roky. "Štát sa v mnohých prípadoch ukázal ako nie najlepší vlastník. Spoločnosti, v ktorých vlastní väčšinový podiel, vykazujú horšie výsledky ako tie, kde má menšinový podiel, alebo ich manažérsky riadia súkromní investori. Zahraničný investor by riešil skôr aj problém vysokých uviaznutých nákladov," odôvodnil potrebu privatizácie Peter Papanek, hovorca ministerstva financií.
Podľa Predsedu združenia Energia tretieho tisícročia elektrárne investora nepotrebujú. "Potrebujú ho len na to, aby dokončil Mochovce. A tie sa dajú nahradiť z iných zdrojov," tvrdí Jozef Križan. "Okrem toho, nejde o privatizáciu, ale o výpredaj majetku štátu voči cudziemu štátu," dodal. Argumentuje, že všade na svete si štát ponecháva kontrolu nad jadrovými elektrárňami a neprivatizuje ich.
Nepáči sa im tiež, že ministerstvo hospodárstva chce dostavať 3. a 4. blok Mochoviec, čo dáva aj ako jednu z podmienok pre budúcich investorov. "V energetickej koncepcii, ktorú nikto nezrušil, sa s dostavbou Mochoviec nepočítalo. Teraz sa odrazu hovorí o rozšírení jadrového programu, pričom občanov sa nikto nič nepýta," hovorí predsedníčka Energie 2000.
Poukazuje na to, že vo vyspelých demokraciách sa o výstavbe jadrových elektrární rozhoduje v referende. Tak to bolo aj v Rakúsku, Taliansku a Švajčiarsku.
Čím sa dajú nahradiť Mochovce?
Energia tretieho tisícročia vypracovala štúdiu, ktorá má byť alternatívou k analýze Slovenských elektrární a ministerstva hospodárstva. Tá ponúkala dostavbu Mochoviec, ako najvýhodnejšie riešenie výpadku zdrojov odstavením elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach.
Jozef Križan z Energie tretieho tisícročia poukazuje na obrovské rezervy v súčasných zdrojoch. "Potenciál existujúcich tepelných zdrojov na výrobu tepla a vykurovanie bytov a komunálneho sektora na Slovensku je viac ako 4000 MW elektrického výkonu," vysvetľuje. Ak by sa využila len tretina z neho, pokrylo by to energetickú potrebu Slovenska," dodal. Investičné náklady by boli podľa neho trikrát nižšie, ako na jadrovú elektráreň. Elektrárne sa k tejto iniciatíve nestavajú odmietavo. ,,Naše možnosti sú obmedzené, keďže teplárne nevlastníme. V našom majetku je len kombinovaná výroba tepla a elektriny v Novákoch," povedal Tibor Gašparík autor štúdie Slovenských elektrární. (tc)
Autor: TEREZA COPLÁKOVÁ