ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Hoci informácie z katastra sú už dnes na internete, úradom sa neuľavilo. Podľa riaditeľky správy katastra v Košiciach Marty Karapovovej internet "nemá vplyv na celkový počet osobne podávaných žiadostí o poskytnutie informácií z katastra".
Ani v Žiline nepociťujú "znížený počet stránok", hoci tam je to možno aj preto, lebo v tej oblasti má menej ľudí prístup na internet. Zatiaľ sa teda nenaplnila nádej, že úradom vďaka internetu ubudne práce.
Ďalším uľahčením malo byť zjednotenie poplatku za návrh na vklad do katastra. Od januára je poplatok jednotný, kým predtým si ho úrady vypočítavali napríklad podľa ceny nehnuteľnosti.
Jana Gajdošová zo správy v Liptovskom Mikuláši jednotný poplatok víta, lebo to zrýchľuje prácu, na druhej strane "počet návrhov na vklad narastá".
Úradom pridal prácu aj zákon, že musia rozhodnúť do 30 dní a zaviedol aj rýchlostný poplatok. Ten skracoval lehotu na 15 dní, ale na jar to novelou zmiernili tak, že ak ju úrad nedodrží, nič mu nehrozí.
Lehoty sa podľa Juraja Kočana z bratislavskej správy katastra nedajú vždy stihnúť, lebo kapacita úradu nezodpovedá množstvu podaní. Tvrdí, že pracovisko Bratislava II od 1. januára do 30. júla prijalo 4 535 návrhov na vklad, z čoho 1 743 bolo "v urýchlenom konaní". "Do dnešného dňa len v jednom prípade nebola dodržaná 15-dňová lehota."
Pracovník jednej zo správ v Trnavskom kraji povedal, že "urýchlené" žiadosti stíhajú vybavovať v zákonnej lehote, "aj keď len tak-tak, lebo ich je veľa". Aj správa v Žiline vraj stíha vybavovať tzv. prednostné vklady, "aj keď na úkor ostatných" vkladov, lebo jej "personálne vybavenie je nedostačujúce". V Liptovskom Mikuláši o urýchlených vkladoch rozhodujú aj "na úkor osobného voľna pracovníkov, pretože súčasne plynie 30-dňová lehota u ostatných návrhov na vklad".
Návrh na vklad
Návrh od januára stojí 2-tisíc korún, a to bez ohľadu na to, čo sa do katastra má vložiť (zmluva o prevode nehnuteľnosti, zámenná zmluva, dohoda o usporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov, zmluva o záložnom práve na založenie nehnuteľnosti atď.).
Ak občan pri doručení návrhu na vklad žiada o ňom rozhodnúť urýchlene (do 15 dní), dohromady zaplatí 5-tisíc korún (3-tisíc korún za urýchlené rozhodnutie).
O katastri na internete
Používanie katastrálneho portálu je podmienené úspešnou registráciou, vytvorením účtu a zaplatením najmenej 1000 korún na účet prevádzkovateľa (Geodetický a kartografický ústav, Bratislava).
Z účtu sa užívateľovi odpočítavajú poplatky za údaje, ktoré z katastra získal.
Internetová verzia katastra obsahuje popisné informácie katastra a o tom území, ktoré už je obsiahnuté vektorovou katastrálnou mapou, aj grafické údaje.
Údaje z portálu sú informatívne, nie sú použiteľné na právne účely (obdoba obchodného registra).
Zdroj: www.katasterportal.sk (Najčastejšie otázky)