knihy mať nebudú, lebo ministerstvo to nepovažuje za potrebné.
Podobne je to s učiteľmi. Katechéti na výučbu náboženstva sú už pripravení, kým učitelia etiky sa ešte len v septembri začnú školiť, čo majú na hodinách učiť.
Učebníc pre prvé triedy pre všetky náboženstvá vrátane tých, ktoré sú v maďarskom jazyku, je okolo 50 000 a ministerstvo za ne zaplatí zhruba 2,5 milióna, keďže cena jednej je asi 50 korún.
Generálny biskupský úrad evanjelickej cirkvi potvrdil, že učebnice s názvom Pramienok vydali zo zahraničných zdrojov a očakávajú, že ich štát do škôl objedná. Na ministerstve zatiaľ evidujú objednávku na 3300 kusov.
Katolíci pripravili učebnicu Radostná cesta s pánom Ježišom a budú ich potrebovať asi 40 000.
O učebnicu etiky sa malo postarať ministerstvo, ale podľa štátneho tajomníka Františka Tótha ich pracovný tím pre výučbu etiky nepožadoval. Jeden z argumentov bol, že prváci aj tak ešte nevedia čítať. "Učiť sa dá aj bez učebníc, hravou formou," povedal Tóth.
Podľa Evy Danišovej, ktorá má na starosti vydávanie učebníc, učebnice nebudú vôbec, "aby sa z etiky nestal memorujúci predmet, ale naopak, tvorivý". Nebudú žiadne pre celý prvý stupeň, "nakoniec, ani druhý stupeň učebnicu etiky nemá," dodala.
S učebnicami náboženstva je to inak, lebo podľa vládnej dohody o nich rozhodujú cirkvi samotné. "Nám to len dávajú na vedomie," povedala Danišová. Štát ich vydanie zaplatí tak, že ich nakúpi, "pretože ide o povinný predmet".
Problém s výučbou etiky môže nastať nielen preto, lebo nie sú učebnice, ale aj preto, lebo učitelia ešte nevedia, čo majú vlastne učiť. Väčšina školení sa začína až v septembri.
Či je už na etiku pripravený aspoň metodický pokyn, nám na Štátnom pedagogickom ústave povedať nevedeli. "Metodický pokyn sa pripravoval súčasne s učebnými osnovami, a tie už sú schválené. Či je však schválený aj metodický pokyn, neviem, keďže ľudia, ktorí ho pripravovali, sú v súčasnosti na dovolenke," povedal Pavel Černek z ústavu.
SOŇA REBROVÁ