Dvanásťtisíc obyvateľov Gibraltáru oblečených v červeno-bielych farbách spravilo okolo britskej kolónie ľudskú reťaz, aby tak vyjadrilo svoju jednotu - pod španielsku nadvládu sa vrátiť nechcú. FOTO - REUTERS
V Gibraltáre to v týchto dňoch vyzerá ako za starých, koloniálnych čias. V meste včera počas slávnostného pochodu zaviali farby kráľovskej rodiny, už v sobotu do prístavu priplávala loď kráľovského námorníctva a odpálila na počesť 300. výročia britskej nadvlády 21 slávnostných sálv. K tomu patrí aj námorná prehliadka na najjužnejšom cípe Pyrenejského polostrova. Drvivá väčšina obyvateľov je v uliciach a s nimi aj britský minister vnútra Geoff Hoon.
Naopak, nálada v Španielsku, ktoré sa nikdy nevzdalo nároku na tento významný prístav na skale, je pochmúrna. ,,Je veľmi zvláštne, že v Európskej únii 21. storočia môže členský štát oslavovať vojenskú okupáciu časti ďalšieho členského štátu," napísal španielsky šéf diplomacie Miguel Angel Moratinos pre denník El Pais.
Gibraltár už tradične kazí vzťahy medzi Španielmi a Britmi. Nervozita v Španielsku stúpala už minulý týždeň, keď Londýn oznámil, že sa na oslavách zúčastní aj Hoon. Madrid tvrdí, že Londýn vyslaním ministra na oslavy ukázal ,,nedostatok sebakontroly a citlivosti".
Gibraltársky prvý minister Peter Caruana španielske protesty odmietol. ,,Spôsob, akým budeme oslavovať naše blízke spojenectvo s Britániou a našu britskú suverenitu, je len naša vec," povedal pre BBC. ,,Po 300 rokoch, čo Gibraltár patrí Britom, by sa Španieli nemali pokúšať poúčať nás, ako si máme toto výročie pripomínať."
S britskou nadvládou je spokojná drvivá väčšina z 30-tisíc obyvateľov Gibraltáru. V neoficiálnom referende v roku 2002 sa 99 percent voličov vyslovilo proti tomu, aby ich územie spravovali spoločne Briti a Španieli. Británia by na rozdiel od ľudí z Gibraltáru takýto model prijala, bez ich súhlasu však postavenie svojej kolónie meniť nechce.
Gibraltár je najdôležitejším prístavom v celom regióne, a najmä pravicová časť španielskych médií a politikov sa s jeho stratou nechce zmieriť. Paradoxne stará pravicová vláda José Maríu Aznara udržiavala s britskými labouristami oveľa lepšie vzťahy. V pozadí bolo predovšetkým pevné priateľstvo Aznara s Tonym Blairom.
Od nástupu socialistu Josého Luisa Zapatera v marci sa o Gibraltáre hovorí pomerne často. Najprv Španieli v júni protestovali proti tomu, že tam na návštevu prišla princezná Anna, minulý mesiac kritizovali, že v prístave krátko kotvila britská atómová ponorka Tireless. Zapatero dokonca povedal, že to bol najhorší moment z prvých 100 dní jeho vlády.