"Nemohol som sa už pozerať, ako trpia. Mal som s nimi súcit," tvrdil 25-ročný ošetrovateľ v bavorskom Sonthofene. Minulý týždeň ho zatkli pre podozrenie zo zabitia najmenej desiatich ťažko chorých pacientov miestnej nemocnice. Nie je však vylúčené, že ich zabil až 40.
Pacientov vo veku od 60 do 89 rokov zabil nadmernými dávkami liekov, respektíve smrtiacimi injekciami, ktoré obsahovali utišujúce prostriedky.
"Je to nepochopiteľné, bol to veľmi nápomocný a slušný spolupracovník," charakterizoval pravdepodobného vraha v bielom plášti šéf nemocnice Andreas Ruland. Na kliniku ho prijali po predložení veľmi dobrých vysvedčení v januári 2003.
Jeho prvá obeť zomrela už vlani v marci. Súcit s ťažko chorými však nemohol byť motívom mladého ošetrovateľa. "Niektoré obete neboli v nemocnici ani 24 hodín," povedal Ruland: "Za taký krátky čas si k nim nemohol vytvoriť žiaden vzťah." Jeho motívom mohlo byť skôr presvedčenie, že je pánom nad rozhodnutím o živote a smrti.
Na stopu pravdepodobného vraha prišli až v júli tohto roku, keď zistili, že na oddelení, kde pracoval, chýba väčšie množstvo liekov. Časť z nich našla polícia v byte zatknutého. "Tieto prostriedky sú v prípade kombinácie vhodné na zabitie, alebo samovraždu," povedali lekári nemocnice.
Polícia pôvodne vyšetrovala 10 záhadných úmrtí. Teraz rozšírila počet potenciálnych obetí až na 40. Ide o ľudí, ktorí zomreli počas služieb podozrivého ošetrovateľa.
Podľa hovorcu nemeckej nadácie na ochranu pacientov Eugena Byrscha nie sú vraždy pacientov ošetrujúcim personálom až také zriedkavé. Od začiatku 90. rokov polícia v Nemecku zaznamenala 26 vrážd pacientov v nemocniciach. Mnohí páchatelia pritom tvrdili, že chceli svoje obete vyslobodiť z ich bolesti, skutočným motívom však bola často chamtivosť.