Chodiť do zlatníctiev je v poslednom čase príjemným
oživením. Sú plné niekedy až umeleckých skvostov.
Do obchodov sa dá chodiť ako do galérie.
Po precíznom výbere si človek má vyberať šperky,
ktoré nielen bude vlastniť, ale budú dotvára
jeho osobnosť a predovšetkým imidž.
AJ ZLATO MÁ SVOJE ZNAČKY
Zlato, známe už z praveku, sa v prírode ako rýdze vyskytuje v podobe plieškov alebo drôtikov v kremeni alebo pyrite. Nielen teda jeho ťažká ťažba, ale i krása mu predurčuje stať sa základným prvkom popri striebre, platine, drahých kameňov pri výrobe šperkov.
Šperk nie je len okrasou človeka, o svojej nositeľke či nositeľovi prezrádza oveľa viac. Je vyjadrením vkusu, charakteru i spoločenského postavenia.
Až v poslednom čase sa i na Slovensku objavuje značkové zlato. Hoci aj doterajší sortiment bol vysoko kvalitný a punc zlata je nemenná axióma, značka má svoje miesto aj pri zlate. Šperky určitej značky rovnako znejú po celom svete a spotrebiteľ vie, čo mu obchodník ponúkne. Zlato je zlato a vysvetliť zákazníkovi, prečo gram značkového zlata je drahší ako u inde, býva ešte často neľahké. Ale všetko, čo má značku, ktorá vo svete módy niečo znamená, zákonite zvyšuje cenové relácie. Tomu sa nevyhne žiadny sortiment.
U značiek sa totiž platí aj za model a značka je taktiež imidžotvorná. Takýto šperk treba vedieť používať. Sú šperky na denné použite a na niektoré šperky sa nosia len príležitostne. Trhy sú veľmi rôzne, tovar, ktorý sa dobre predáva v Rakúsku, sa nemusí predávať dobre aj na Slovensku. Slovanské národy sú inak orientované ako germánske a aj sa tak prezentujú. Ruské šperky sú z červeného zlata s veľkými kameňmi, turecké šperky sú čipkované, tepané. Obchodníci musia zo širokej ponuky vyberať, čo by sadlo slovenskému naturelu, aby mali ich nositelia nielen módne šperky, ale sa v nich aj dobre cítili.
Rozdiely nie sú len medzi druhmi zlata, ale i značkami. Rozdielne sú tvary, použité materiály ku zlatu, spracovanie povrchu. Výhoda kúpiť si značkový šperky okrem oku lahodiacich maličkostí, ako je vkusná obalová technika, celková dekorácia pri výbere, znamená aj záručný a pozáručný servis.
„PRÍLEŽITOSTI“ ŠPERKOV
V možnostiach výberu zlatých šperkov sa páni cítia často odstrčení oproti ženám. Ale i pánske šperky sa vyrábajú pekné a v širokom sortimente. Napríklad prstene sa vyrábajú v širokej škále. Svoje miesto v pánskom šatníku majú kravatové spony, zlaté kľúčenky, manžetové gombíky, ihly. I keď sa častejšie objavujú pri platení kreditné karty, svoje opodstatnenie majú aj spony na peniaze. Sú príležitosti (návšteva divadla) kedy sa neplatí kreditnou kartou. To sú detaily, ktoré charakterizujú vlastnosti majiteľa.
Podobným, čisto pánskym artiklom sú manžetové gombíky, ktoré dotvárajú imidž pri príležitostiach, kde i košeľa určuje slávnostnú príležitosť. Medzi pekné šperky patria pánske náramky. Tieto všetky doplnky sa vyrábajú zo zlata, striebra, z platiny v kombinácií s bri- liantmi. Medzi najčastejšie doplňujúce prostriedky zlatých šperkov patria bri- lianty ónyx - čierny kameň, lapis, lazurit, rubíny, smaragdy. Ani u mužov nemusí byť teda dekorácia skromná. Retiazky s príveskami (najlepšie s platničkou) sú prípustné aj v pánskom šatníku, vyžadujú si však vhodnosť situácie. Patria napríklad na pláž. Na otázky o vhodnosti sú v predajniach šperkov zvyknutí a tieto rady sú súčasťou ich servisu.
DAR, NA KTORÝ SA PAMÄTÁ
Sú šperky na denné nosenie a dekoračné šperky. Na denné nosenie sú vhodné kolekcie, kde zlato nie je odľahčené, nemá špeciálne satanovanie - povrchové tvarované, netrpí denným nosením.
Nosenie nevhodných šperkov počas dňa znižuje ich kvalitu. Na denné nosenie treba kupovať pevné šperky, ktoré niečo vydržia. Šperkami sa chce ozdobiť každý, ale treba ich prispôsobiť pracovnému zatriedeniu. Denné šperky môžu nositeľa však reprezentovať aj večer.
Do základného vybavenia ženy patrí 1 až 2 prstene, náušnice, menej náročný náramok, retiazka s príveskom. Potom sa táto ženská výbava dá rozširovať o brošňu, ihlu, na zopnutie šatky, náhrdelník, špendlík na príležitostné nosenie. Zlatý šperk je veľmi pekný dar, lebo celý život pripomína situáciu a človeka, ktorý darček daroval. K takýmto darčekom vzniká aj určitá citová väzba. Darčeky môžu pripomínať výročia či krajiny, ktoré náš partner navštívil.
Existujú rady šperkov na pravidelné obdarovávania, kedy sa dá pri každej príležitosti doplniť rovnaký motív.
Všetko závisí od fantázie, ale aj od osoby, ktorá ich bude nosiť, aby mala k nim vzťah. Kamene na doplnkoch sú u žien rozmanitejšie, lebo sa dá použiť väčšia farebnosť.
Šperk musí byť elegantný a diskrétny. Pokiaľ ide o šperky v podnikateľskej sfére, platí pravidlo, čím menej tým lepšie. Muža by podľa odporúčania vizážistov mali skrášľovať maximálne dva šperky. (bž)