V New Yorku platia pred vybranými finančnými spoločnosťami najvyššie bezpečnostné opatrenia a platiť budú najmenej do prezidentských volieb. FOTO - REUTERS
V New Yorku a Washingtone sa ľudia budia v strachu. Odchod do práce znamená riziko. Aspoň tak im to povedali predstavitelia Bushovej administratívy. Prezident dokonca hovorí o Amerike ako o krajine v ohrození. Dôležitým finančným inštitúciám vraj hrozí teroristický útok. Dôkazom mali byť "doteraz najdetailnejšie" informácie o plánoch al-Káidy.
Správy o nových hrozbách boli možno detailné, zároveň však aj dosť staré. Denníky The New York Times a The Washington Post včera napísali, že poplach vyvolali dokumenty, ktoré Američania získali po minulotýždňovom záťahu na počítačového experta al-Káidy v Pakistane. Prípravy na útoky však boli staré viac ako tri roky. Pochádzajú z obdobia ešte pred 11. septembrom 2001.
Zdroje oboch denníkov z prostredia tajných služieb tvrdia, že správy sú staré a nič nenasvedčuje tomu, že by teroristi ešte stále mali záujem o útok na päť vybraných budov - burzu na Wall Street a Citigroup v New Yorku, Medzinárodný menový fond a Svetovú banku vo Washingtone a Prudential v Newarku.
Experti na terorizmus upozorňujú, že al-Káida sa doteraz nikdy nevracala k pripravovaným plánom, ktoré neuskutočnila okamžite po ich vypracovaní. To však neznamená, že to tak teraz nechcela urobiť, alebo, že na pláne útokov na jednu z vybraných budov naďalej nepracovala. K novším podkladom sa Američania jednoducho nemuseli dostať. "Môžete povedať, že sú to staré informácie, vieme však, že al-Káida zbiera, zbiera, zbiera, až kým si nie je istá. Až potom zaútočí. A máme signály, že na týchto plánoch sa pracovalo aj ďalej," povedal New York Times nemenovaný vysokopostavený vládny predstaviteľ.
V každom prípade je to však pochybné. Skôr tieto teroristické hrozby vzbudzujú dojem, že republikánom išlo o politiku. Špekulácie, že hrozbu vytiahli zámerne tri dni po zjazde demokratov, v čase, keď sa čakal nástup ich kandidáta na prezidenta Johna Kerryho, sa objavili už v nedeľu. Teraz sú o tom demokrati ešte viac presvedčení.
Pochybnosti nie sú len okolo ohlasovaných hrozieb. Zvláštnym dojmom pôsobí aj druhé Bushovo posolstvo z týchto dní. V reakcii na nové útoky a správu komisie pre 11. september v pondelok povedal, že navrhuje zriadiť nový post šéfa všetkých tajných služieb. Superšéf by však podľa zistení médií nemal mať veľké právomoci. Experti pochybujú, že by napríklad dostal do rúk 40-miliardový rozpočet pre všetky služby, ktorý teraz z veľkej časti kontroluje Pentagon.