Skúsnosti ľudí s náhradami škôd od poisťovní sú rôzne. Na vlaňajšiu potopu si spomína obyvateľka Melčíc Emília Hodulíková. "Silno vtedy pršalo a potok sa vylial. Zatopil nám pivnice aj garáže, škoda bola za tristotisíc. Garáž sme museli zabetónovať, auto predať na súčiastky. Poisťovňa nám z toho preplatila asi tretinu, aj to až takmer po roku."
Jej suseda Alena Sivčáková, ktorej dom tiež zostal po veternej smršti bez strechy, dúfa, že poisťovňa im škodu uhradí. "Povedali, že máme šťastie, že sme poistení už viac ako dvadsať rokov. Inak by to mohol byť problém, lebo oblasti postihnuté záplavami poisťovať nechcú," dodala.
Podobnú skúsenosť má aj ďalší obyvateľ z neďalekej Trenčianskej Turnej, ktorý však nechcel byť menovaný. "Škodu som mal za viac ako 150-tisíc. Poisťováci mi povedali, že mám byť rád, ak sa im podarí vyplatiť mi 30-tisíc. A odišli s tým, že keď budem najbližšie uhrádzať poistné, budú so mnou musieť pre potopy poistnú zmluvu prehodnotiť," povedal. V Trenčianskej Turnej zaplavila niekoľko desiatok domov prívalová vlna z miestneho potoka ešte v júni.
Oveľa lepšiu skúsenosť mali obyvatelia Ľubietovej. Jej starosta Jančík tvrdí, že nevie o prípade, keď by poisťovňa odmietla poistiť domy v Ľubietovej pre to, že sa nachádzajú v povodňovej zóne. "Skôr naopak. Po povodni sa v dedine objavili poisťovací agenti a ponúkali ľuďom poistenie domov," povedal včera starosta. Jeho skúsenosť potvrdila aj pracovníčka Obecného úradu Rovná.
(wm, mp)