Niektorým opatrovateľom sa zvýšia príspevky

BRATISLAVA - Niektorým z tých, čo sa starajú o zdravotne postihnutých príbuzných, by sa mohol od septembra zvýšiť príspevok za opatrovanie. Zvýšenie sa týka rodín, ktoré majú zdravotne postihnuté nezaopatrené dieťa a opatrovateľ nemá nijaký príjem. ...

Hoci niektoré príspevky za opatrovanie zdravotne postihnutých príbuzných sa od septembra zvýšia, do dôchodku sa opatrovanie nebude započítavať ani v budúcnosti. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

BRATISLAVA - Niektorým z tých, čo sa starajú o zdravotne postihnutých príbuzných, by sa mohol od septembra zvýšiť príspevok za opatrovanie. Zvýšenie sa týka rodín, ktoré majú zdravotne postihnuté nezaopatrené dieťa a opatrovateľ nemá nijaký príjem. Môžu dostať o 1500 korún vyšší príspevok, teda 7500 korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príspevok by sa mohol zvýšiť aj rodinám, kde je opatrovateľom dôchodca. Od začiatku roka sa im totiž krátil dvakrát - o polovicu dôchodku a ešte o sumu, o ktorú príjem opatrovaného a rodiny presiahol 1,2-násobok životného minima. To zasiahlo najmä dôchodcov.

SkryťVypnúť reklamu

"Od začiatku roka nedostávame nič," hovorí dôchodkyňa z obce v Prešovskom kraji. Už dva roky sa stará o manžela, ktorý utrpel mozgovú príhodu a odvtedy je imobilný. Minulý rok dostávali plných šesťtisíc korún, od januára však štát zobral do úvahy ich príjmy za minulý rok, jej starobný dôchodok 6973 korún a invalidný dôchodok manžela 7434 korún, a určil, že na príspevok nemajú nárok. Od septembra by mali dostať príspevok aspoň 2,5-tisíca.

Lýdia Brichtová z ministerstva práce hovorí, že úrady by mali znovu posúdiť rozhodnutia o príspevkoch za opatrovanie do konca septembra. Nároky tých, ktorí príspevok poberajú, posúdia podľa nej úrady práce podľa nových predpisov automaticky, celý postup ešte presne určí pokyn ministerstva.

Ministerstvo práce v septembri zvyšuje väčšinu príspevkov, najmä pre rodičov s deťmi, ale aj pre ľudí v hmotnej núdzi. Príspevky pre zdravotne postihnutých sa však nezvyšujú, iba príspevok na opotrebovanie šatstva a bielizne stúpne z 300 na 500 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Príspevok za opatrovanie sa síce spomenutým skupinám zvýši, ale väčšine poberateľov sa už dva roky znižuje, kým náklady na starostlivosť stúpajú. V roku 2001 bol príspevok ešte 6254, o rok neskôr 6485, od roku 2003 sa poskytuje vo výške 6000, pričom ho možno ešte krátiť podľa príjmu rodiny.

Prečo sa príspevok v septembri nezvýši všetkým opatrovateľom, zdôvodňuje Brichtová najmä vysokými nákladmi. Úspory, ktoré sa dosiahli reformnými zákonmi, podľa nej umožnili zvýšiť ho o 1500 korún aspoň rodinám s nezaopatrenými deťmi. "Ak má dieťa už 18 rokov a jeden deň, má nárok na invalidný dôchodok," hovorí.

Taká situácia je v rodine bratislavskej čitateľky, ktorá sa stará o zdravotne postihnutého 19-ročného syna, ktorý pri nezvládnutom pôrode ochorel na detskú mozgovú obrnu. Jeho invalidný dôchodok presiahne o 1605 korún 1,2-násobok životného minima, preto sa o takúto sumu kráti príspevok za opatrovanie pre jeho matku. Namiesto 6000 dostane iba 4395 korún.

SkryťVypnúť reklamu

K 30. júnu poberalo príspevok 39 762 ľudí. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny tvrdí, že ich počet po reforme klesol, ale nevie o koľko, ani koľkí z poberateľov dostávajú plných 6000 korún.

Opatrovanie sa do dôchodku nebude počítať naďalej

Opatrovanie zdravotne postihnutého príbuzného sa naďalej do odpracovaných rokov na účely dôchodku nebude rátať. Opatrovatelia by si teda mali sami platiť odvody na dôchodok, ale aj na nemocenské poistenie, poistenie v nezamestnanosti či zdravotné poistenie. Aby si opatrovetelia mali z čoho platiť odvody, môžu popri opatrovaní zarobiť dvojnásobok životného minima. Väčšina opatrovateľov však hovorí, že príspevok dostávajú za celodennú osobnú starostlivosť o postihnutého, popri ktorej nemajú veľa možností zarobiť si.

SkryťVypnúť reklamu

Od septembra teda ministerstvo zmenilo zákon o hmotnej núdzi, ktorý má umožniť opatrovateľom, keď prídu do dôchodkového veku, získať vyššie dávky v hmotnej núdzi.

Doteraz zákon hovoril, že pri posudzovaní nárokov na príspevky v hmotnej núdzi sa neberie do úvahy ako príjem celý starobný dôchodok, ale iba 25 percent z neho, ak získal dôchodca aspoň 25 rokov dôchodkového poistenia, pričom za každý ďalší rok poistenia sa táto suma zvyšuje o percento z priznaného dôchodku. Od septembra platí, že za roky dôchodkového poistenia sa na tento účel považuje aj celodenné osobné opatrovanie občana so zdravotným postihnutím staršieho ako šesť rokov.

Opatrovatelia si nemôžu poistenie na dôchodok doplatiť spätne. Takúto možnosť by získali, ale iba od roku 2004, vtedy, ak by sa prihlásili na úrade práce ako nezamestnaní. (haj)

SkryťVypnúť reklamu

Komu a ako sa má krátiť príspevok za opatrovanie

Ak je opatrovateľ dôchodca

Od 1. januára: Príspevok sa krátil dvoma spôsobmi - o polovicu dôchodku opatrovateľa a o sumu, o ktorú príjem spoločne posudzovaných osôb presiahol 1,2-násobok životného minima. Ak napríklad poberal opatrovateľ starobný dôchodok 6766, polovica je 3383 korún.

Príjem spoločne posudzovaných osôb je zase: Invalidný dôchodok postihnutého 6495 + starobný dôchodok opatrovateľa manžela za predošlý rok 6000 + príspevok za opatrovanie 6000 = 18 495, čo treba deliť počtom spoločne posudzovaných, v tomto prípade dvoma = 9248 korún, čo presahuje 1,2-násobok životného minima (5052 korún) o 4196 korún.

Príspevok za opatrovanie sa teda krátil: 6000 - 3383 - 4196 = 0 korún.

Od septembra: Odpadáva druhý spôsob krátenia, príspevok sa kráti iba o polovicu dôchodku opatrovateľa, teda 6000 - 3383 = 2617 korún.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sú opatrovateľ a opatrovaný spoločne posudzované osoby a opatrovateľ nie je dôchodca

Tu v septembri zmena nenastane. Príspevok sa naďalej kráti o to, o čo príjem rodiny na osobu presiahne 1,2-násobok životného minima (5052, a od júla tohto roku 5496), v prípade, že je opatrované zdravotne postihnuté dieťa, kráti sa o sumu, ktorá presiahne 3-násobok životného minima (12 630, od júla 13 740). Pri nezaopatrených deťoch sa podľa ministerstva používa trojnásobok minima, pretože v rodine často býva aj druhý rodič, najmä otec, ktorý má riadny príjem, a rodina by v takom prípade takmer nikdy nezískala nárok na príspevok za opatrovanie, v tomto prípade ho väčšina získa.

Spoločne sa posudzuje príjem manželov a rodičov s nezaopatrenými deťmi a príjem nezaopatreného dieťaťa, ktoré s nimi žije v spoločnej domácnosti. Do úvahy sa berú potom príjmy všetkých členov rodiny - teda opatrovaného, ak má príjem, príjmy otca, všetky príjmy matky -opatrovateľky, ak popri príspevku za opatrovanie aj zarába, pričom sa však nezapočítava do príjmov samotný príspevok za opatrovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak nie sú opatrovateľ a opatrovaný spoločne posudzované osoby a opatrovateľ nie je dôchodca

Ani tu sa v septembri nič nemení. Príspevok sa skráti o sumu, o ktorú príjem opatrovaného, napríklad jeho invalidný dôchodok, presiahne 1,2-násobok životného minima (to je od júla 5496 Sk). Napríklad: ak sa matka stará o 19-ročného syna, poberateľa invalidného dôchodku, zistí sa, o koľko presahuje jeho príjem 1,2-násobok životného minima a o to sa skráti príspevok. (Invalidný dôchodok je 7101 korún, teda o 1605 viac ako 1,2-násobok minima. Príspevok za opatrovanie bude teda 6000 - 1605 = 4395). (haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 492
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 165
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 698
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 751
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 004
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 453
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 768
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 520
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu