
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Zlodeji majú svoje miesta. Preplnené prostriedky mestskej hromadnej dopravy, tržnice, obchodné domy, kaviarne. A tiež školy. Deti majú walkmeny, discmany, mobilné telefóny, bicykle – veci, ktoré môže zlodej ihneď speňažiť a tiež ľahko získať. Stačí, ak vystrašenú žiačku alebo žiaka trochu postraší, a obeť mu sama odovzdá, čo chce.
Desaťročnú Mirku z Bratislavy pár metrov pred školou zastavil nepríjemný chlap a požiadal ju, aby mu dala mobilný telefón, inak ju zbije. Pretože sa ho bála, telefón mu dala. Jej mama si myslí, že ju videl telefonovať v autobuse, a potom si už len počkal, kým vystúpi. „Mirka z toho bola v šoku, pol dňa preplakala.“
Veľký boom krádeží mobilov
Ako nám potvrdili na Prezídiu Policajného zboru v Bratislave, krádeže mobilných telefónov teraz naozaj zažívajú veľký boom. „Kradnú sa bežné veci, ktoré sa dajú hneď speňažiť. Taký mobil speňažíte v momente. Ukradnete ho, vyberiete sim kartu a hneď ho predáte za 500 korún ďalšej osobe, ktorú ste stretli po ceste.“ Pretože páchateľ ukradol Mirke mobil pod hrozbou násilia, nejde už o trestný čin krádeže, ale lúpeže. „Za trestný čin lúpeže môže byť páchateľ odsúdený na dva až desať rokov odňatia slobody. Výška škody pritom nerozhoduje.“
Dvanásťročnú Eriku chceli podobným spôsobom okradnúť o bicykel. Tá sa však vynašla a vo chvíli, keď jej zlodej prikázal, aby z neho zliezla, začala nahlas kričať: „Rex, kde si? Rex!“ Zabralo to – zlodeji sa otočili a ona zatiaľ šliapla do pedálov a ušla.
Náš trestný zákonník však zlodejom od septembra trochu pritvrdil. Kým doteraz bolo ako krádež charakterizované odcudzenie veci v hodnote vyššej ako 9000 korún, dnes na krádež „stačí“, ak zlodej ukradne vec v hodnote 4400 korún (podľa minimálnej mzdy).Kradne sa čoraz častejšie. Kradnú dospelí, ale i mladí ľudia a deti. Tí sa celkovo na trestných činoch podieľajú asi jednou pätinou.
Hranica trestnej zodpovednosti je u nás stanovená od 15 rokov. Menej ako pätnásťroční nie sú trestne stíhateľní. Niektorí túto skutočnosť využívajú – zlodejské rodinky zaúčajú do tajov výnosného remesla už i malé deti – vedia, že sa im nič nemôže stať. Niektoré šesťročné deti už vedia kradnúť celkom „slušne“.
Trochu sa však zmenil motív krádeže – zatiaľ čo doteraz kradli prevažne deti či mládež z chudobných rodín, dnes kradnú aj tie, ktoré majú všetkého dostatok. Len tak, z nudy alebo frajeriny. Mnohí tiež na drogu alebo hracie automaty. (sr)