Švajčiar Willi Melliger (na snímke s belušom Calvarom), jazdec absolútnej svetovej špičky, bude mať na Grand Prix Bratislava premiéru.
FOTO - ARCHÍV AUTORA
BRATISLAVA - Už po tridsiaty deviaty raz sa od zajtra do nedele budú v športovom areáli TJ Slávia STU Bratislava v Petržalke-Ovsišti konať prestížne medzinárodné jazdecké preteky Grand Prix Bratislava CSIO-W. Na pravý breh Dunaja zavítalo 56 jazdcov a 11 jazdkýň zo 16 európskych krajín, ktorí budú štartovať v ôsmich skokových súťažiach dohromady dotovaných sumou 35 000 eur.
Preteky budú mať tri vrcholy - v piatok dvojkolovú súťaž družstiev o Pohár národov Samsung (štartovať bude 12 krajín), v sobotu atraktívny skok mohutnosti a v nedeľu hlavnú súťaž jednotlivcov Veľkú cenu Bratislavy. Príťažlivosť podujatia zvyšuje skutočnosť, že Pohár národov a Grand Prix Bratislava sú kvalifikáciou na európsky šampionát v roku 2005.
Jazdeckou hviezdou by mal byť štyridsaťjedenročný Willi Melliger s koňmi Gold du Talus, L.B. Liquido a Lea C. Šesťnásobný majster Švajčiarska a šampión Európy z roku 1993 patrí stále k absolútnej špičke svetových parkúrových jazdcov. Na svojom konte má veľa prvenstiev z veľkých cien v mnohých európskych krajinách, ale aj popredné umiestnenia na olympijských hrách, majstrovstvách Európy a sveta či z finále Svetového pohára.
Ďalším renomovaným účastníkom bude päťdesiattriročný Rakúšan Thomas Frühmann, ktorý v roku 1992 vyhral finále Svetového pohára a v tom istom roku na Olympijských hrách v Barcelone získal v súťaži družstiev s rakúskou ekipou striebornú medailu. Päťnásobný majster Rakúska bude mať v Ovsišti k dispozícii tri kone: Adhesive's Millenium, Laguna Bay a The Sixth Sence.
"Bratislavské preteky sú už roky známe najmä tým, že na nich štartujú mladí talentovaní pretekári, ktorí sa neskôr presadia aj v absolútnej svetovej jazdeckej elite. Z posledných príkladov uvediem vlaňajšieho európskeho šampióna Nemca Christiana Ahlmanna, ktorý v Bratislave vyhral Veľkú cenu dvakrát v rokoch 1995 a 1998, pričom pri prvom triumfe mal len dvadsaťdva rokov. V Ovsišti na predchádzajúcich tridsiatich ôsmich ročníkoch Grand Prix už štartovali mnohí úspešní olympionici, účastníci európskych a svetových šampionátov, čo nepochybne zvýšilo prestíž našich pretekov," povedal riaditeľ podujatia Andrej Glatz.
Veľkú cenu Bratislavy osem ráz vyhrali česko-slovenskí jazdci (Ladislav Gonos a Jiří Pecháček dvakrát, Vladimír Dudáš, Juraj Hanulay st., Andrej Glatz a Zdeněk Krpela) a reprezentanti nemeckých štátov (NDR, NSR a Nemecka). Nemci osemkrát vyhrali aj súťaž družstiev o Pohár národov. Len jediný raz na Veľkej cene triumfovala amazonka, a to v roku 2001 Švédka Lisen Bratová-Fredericsonová.
Tipovať tohtoročných víťazov súťaže jednotlivcov a družstiev je ťažké, lebo konkurencia je mimoriadne vyrovnaná. Diváci by sa určite potešili, keby o víťazstvo bojoval aj niektorý slovenský reprezentant, veď náš jazdec naposledy vyhral Veľkú cenu Bratislavy v roku 1978 a bol ním dnešný riaditeľ pretekov Andrej Glatz s koňom Letkis. Skoková komisia Slovenskej jazdeckej federácie nominovala na preteky pätnásť jazdcov a štyri jazdkyne, ktorí nedávno štartovali na majstrovstvách Slovenska v Topoľčiankach. Z mužov sa na nich v dobrej forme predstavili Marián Štangel, Juraj Hanulay, Jozef Wild, Viliam Naštický, František Pál a Zdeno Kuchár, z amazoniek nadchla dvadsaťtriročná Monika Štangelová, ale dobré výkony podala aj Jana Sláviková. Veľa bude závisieť od toho, v akej forme budú skákať ich kone. Parkúry totiž budú náročné, tak ako sa na medzinárodné preteky patrí.
O zložení štvorčlennej slovenskej reprezentačnej ekipy pre súťaž o Pohár národov Samsung sa rozhodne po štvrtkových úvodných súťažiach, v ktorých sa jazdci a ich kone zoznámia s prostredím kolbišťa a s parkúrmi, ktorých autorom bude medzinárodne uznávaný staviteľ Poliak Krzystof Koziarowski.
Program
Štvrtok
1. Dvojfázové skákanie (12.00 h)
Prvá fáza 8-9 prekážok do 130 cm, druhá fáza 4-6 prekážok do 140 cm.
Dotácia 1800 eur.
2. Skok jednotlivcov (16.00 h)
11-13 prekážok do 140 cm.
Dotácia 2500 eur.
Piatok
3. Pohár národov Samsung (10.00 h)
Dvojkolová súťaž družstiev. Kvalifikácia na ME 2005.
Dotácia 10 000 eur.
4. Skok jednotlivcov (16.00 h)
11-13 prekážok do 135 cm na čas.
Dotácia 2000 eur.
Sobota
5. Súťaž so stupňovanou náročnosťou (13.00 h)
10 prekážok do 140 cm so žolíkom.
Dotácia 2000 eur.
6. Skok mohutnosti (15.00 h)
Dotácia 4400 eur
Nedeľa
7. Little Prix Bratislava (11.00 h)
10-12 prekážok do 140 cm s rozoskakovaním na čas.
Dotácia 4800 eur.
8. Grand Prix Bratislava (13.00 h)
11-13 prekážok do 150 cm s rozoskakovaním na čas. Kvalifikácia na ME 2005.
Dotácia 7500 eur.