Sonda Messenger štartuje smerom k Merkúru. FOTO - REUTERS
Ľudstvo sa po Marse vydalo zmapovať povrch planéty Merkúr. Americká sonda Messenger (Posol) včera po niekoľkých odkladoch úspešne odštartovala z mysu Canaveral na Floride. Čaká ju 5 miliárd kilometrov prieskumnej cesty. Ak sa všetko podarí, stane sa prvou ľudskou sondou na orbite planéty Merkúr.
Pondelňajší štart zmarilo zlé počasie - juhovýchod Spojených štátov prežíva každoročné obdobie hurikánov. Sondu prinútila čakať tropická búrka Alex.
Človekom vyslaný prístroj zamieri k najbližšej planéte k Slnku prvýkrát po 30 rokoch. Počas komplikovanej sedemročnej cesty Slnečnou sústavou využije gravitáciu Zeme aj Venuše. Za ten čas sa k Merkúru priblíži trikrát, a to v rokoch 2008 a 2009, a pošle na Zem fotografie planéty. V roku 2011 má Messenger na dobu jedného pozemského roku vstúpiť do obežnej dráhy Merkúru.
Predchodcovi sondy Messenger, americkej družici Mariner 10, sa k povrchu planéty Merkúr podarilo priblížiť v roku 1974 a 1975 trikrát. Podarilo sa jej nasnímať len jednu polovicu povrchu planéty. Odvrátená strana Merkúra ostala záhadou.
Podľa doterajších vedeckých zistení sa Merkúr skladá z dvoch tretín zo železa. K Slnku má dva a polkrát bližšie ako Zem. Teplota na jeho povrchu v noci klesá na mínus 180 stupňov Celzia a cez deň sa vyšplhá na plus 450. Prístroje Messengera chránené keramickou vlákninou budú napriek tomu celý čas pracovať v izbovej teplote. Práve vysoké teploty a úsilie vyvinúť dokonalejšie ochranné filtre boli hlavným dôvodom tridsaťročnej prestávky výletov na Merkúr.
Vedcov tak ako v prípade Marsu napriek extrémnym teplotným výkyvom máta predstava zamrznutej vody. Na rozdiel od Zeme sa Merkúr totiž neotáča okolo naklonenej osi. Preto nemožno vylúčiť, že niektoré krátery na južnom a severnom póle sa nachádzajú v trvalom tieni a že na ich dne sa drží životodarný ľad. (zo, čtk)