Český prezident Václav Klaus dnes doobeda vymenuje vládu Stanislava Grossa. Nový kabinet chce stráviť najbližšie tri týždne hlavne zostavovaním programu. O dôveru parlamentu by mal požiadať 24. augusta.
České médiá aj analytici prijímajú novú vládu veľmi skepticky. Gross pri jej zostavovaní potvrdil imidž obratného vyjednávača a zákulisného hráča. Vznik vlády na oživenom základe tej bývalej je skoro zázrak. Po páde Špidlovho kabinetu považovali túto možnosť všetci za prakticky nemožnú.
Špidlova vláda bez Špidlu
Problém je, že týmto sa Grossov potenciál vyčerpal. Pôvodne všetkým sľuboval "mladý energický tím, ktorý bude mať elán riešiť problémy krajiny". Z toho dnes nič nezostalo. Výsledkom je až na drobné výnimky niekdajšia vyčerpaná a nemohúcna Špidlova vláda, akurát bez vytrvalca Špidlu.
Poznať to už na vágnych formuláciách koaličnej dohody. Tá napríklad hovorí o reforme právneho systému, ktorá by mala posilniť vymáhateľnosť práva. Chce zostriť boj s korupciou, rozšíriť zákon o konflikte záujmov, znížiť byrokraciu, zjednodušiť administratívu a zvýšiť investície do vedy a výskumu. Sľubuje účinnejšie nástroje pre boj s organizovaným zločinom a terorizmom.
Obdobné plány mala aj Špidlova vláda a skoro nič sa z nich za dva roky neuskutočnilo. Zníženie byrokracie sa navyše okamžite prejavilo tým, že bude mať nová vláda o jedného člena viac ako predchádzajúca.
Bez reforiem a väčšiny
Nová koaličná dohoda spomína reformu zdravotníctva, ktorá však má zaručiť bezplatnú zdravotnícku starostlivosť na základe verejného poistenia. Tieto dve požiadavky si však v praxi s časti protirečia.
Hovorí o reforme penzijného systému a o zmene systému sociálnych dávok tak, aby sa vyplatilo pracovať. Uskutočnenie týchto plánov však podmieňuje získaním širšej (parlamentnej) podpory. Práve jej nedostatkom však odklad reformy na neurčito odôvodňovala už Špidlova vláda.
Napriek požiadavke ČSSD nová dohoda nehovorí o bezplatnom školstve vrátane vysokoškolského, takže aspoň táto reforma by sa mohla pohnúť dopredu.
Uskutočnenie akýchkoľvek reforiem je však dosť nepravdepodobné. Grossova vláda zdedila najvážnejší nedostatok tej predchádzajúcej: minimálnu parlamentnú väčšinu. Ak vôbec v parlamente prejde, pôjde pravdepodobne z jednej krízy do druhej a na reformy jej jednoducho nezostane čas. Väčšina jediného hlasu navyše znamená, že bude musieť v záujme svojho prežitia neustále plniť každé želanie každého poslanca či frakcie, ktoré za vládou v tejto chvíli stoja. To znamená skoro naisto veľké rozdávanie rozpočtových peňazí a funkcií.
Komentátor týždenníka Reflex opísal Grossovo politické krédo slovami: nie je dôležité, kam loď pláva, hlavné je, že máme v ruke veslo a kormidlo.
Podľa iných názorov sa Gross snaží udržať súčasnú vládu za každú cenu hlavne pre to, aby to bol ešte on, kto rozhodne o niekoľkých lukratívnych privatizáciách (napríklad Českého Telekomu), o ktoré sa už dlhodobo zaujíma.