Dieťa ukradne v obchode čokoládu za 500 krún – napríklad preto, aby sa zavďačilo kamarátom. Chytia ho. Podľa zákona spáchalo priestupok a nasleduje trest, ktorý by mal pošramotené hodnoty v detskej hlave uviesť zase do poriadku. Pri škode nižšej ako 4 400 korún by to bolo iba napomenutie, ale pri sume vyššej sa už môže dostať aj do reedukačného zariadenia. Pri podmienkach, ktoré vo väčšine takýchto zariadení vládnu, zostane pravdepodobne poznačené na celý život – psychicky aj právne.
Môže však dostať ďalšiu možnosť – alternatívny trest. Najprv sa zídu všetci zainteresovaní: páchateľ, jeho rodičia, poškodený, pracovník organizácie, ktorá poskytuje sociálne služby a štátny žalobca. Skupina týchto ľudí sa zhovára – snaží sa zhodnúť na treste, ktorý všetci považujú za primeraný. S trestom a spôsobom jeho vykonania musia súhlasiť všetci, inak sa postupuje v zmysle trestného poriadku.
V Holandsku fungujú alternatívne tresty pre deti a mládež už od roku 1989, v Čechách sa takýmto spôsobom riešia menšie delikty už druhý rok. U nás sa zatiaľ rekodifikácia Trestného zákona, v ktorom sa ráta s alternatívnym trestom iba pripravuje – slovenské deti dostanú „druhú“ možnosť najskôr v roku 2003. (gal)