Slovenské aerolínie trpia dlhodobým nedostatkom investičného a finančného kapitálu, čo je jeden z dôvodov ich privatizácie. Firma je zaťažená aj stratou z minulých období. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Slovenské aerolínie predložili Ministerstvu dopravy, pôšt a telekomunikácií základný privatizačný projekt na priamy predaj 89,49-percentného podielu, ktorý v súčasnosti vlastní štát. "Ide v podstate o informácie, na základe ktorých vznikne materiál, podľa ktorého sa Slovenské aerolínie budú privatizovať," vysvetlil hovorca firmy Marek Reviľák.
Majoritu v Slovenských aerolíniách získa víťaz výberového konania, ktoré by sa podľa Jána Breja z odboru leteckej dopravy ministerstva dopravy, malo uskutočniť na jeseň tohto roku.
Rezort dopravy podľa jeho šéfa Pavla Prokopoviča eviduje "dvoch až troch" záujemcov o kúpu podielu štátu v leteckej firme. Ministerstvo chce privatizáciou zabezpečiť, aby sa štát ako akcionár v jednej spoločnosti vyhol potenciálnej priamej či nepriamej podpore jedného dopravcu na úkor ostatných.
Vláda už v polovici júla schválila návrh predaj Slovenských aerolínií. Investora určí výberová komisia, ktorej členmi budú zástupcovia ministerstva hospodárstva, ministerstva dopravy, parlamentného výboru pre hospodárstvo a privatizáciu a Fondu národného majetku.
Slovenské aerolínie trpia dlhodobým nedostatkom investičného a finančného kapitálu. Firma je zaťažená aj stratou z minulých období v celkovej sume 619 miliónov korún. Najväčším problémom spoločnosti sú dlhy, z ktorých väčšinu tvoria záväzky voči akcionárom. Vzhľadom na dlhodobý vývoj nepriaznivých hospodárskych výsledkov sa spoločnosť snaží prostredníctvom konsolidačného programu stabilizovať. Vzhľadom na pomerne blízky termín výberového konania Reviľák nechcel polemizovať o tom, či vedenie firmy stihne do vstupu investora ozdravný proces zavŕšiť, alebo nie.
Slovenské aerolínie zabezpečujú najmä pravidelnú a nepravidelnú leteckú prepravu osôb a nákladov, prepravu carga a pošty, údržbu a opravu lietadiel a prevádzkujú cestovnú kanceláriu. Počas letnej dovolenkovej sezóny v spolupráci s cestovnými kanceláriami spoločnosť vykonáva chartrovú dopravu. Okrem štátu má v spoločnosti 5,83 percenta akcií spoločnosť Devín Group a 4,68 percenta spoločnosť Wili.
(sita, dc)