foto
ŽENEVA - Zástupcovia 147 bohatých aj rozvojových štátov združených vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) naplnili svoj cieľ pripraviť rámcovú dohodu o liberalizácii svetového obchodu do konca júla. Konečný termín, ktorý si stanovili na polnoc zo soboty na nedeľu, síce nestihli, dohoda sa však narodila krátko po polnoci.
"Je to dobrá správa pre svetovú ekonomiku, pre Európu a najmä pre rozvojové krajiny," vyhlásil dosluhujúci európsky komisár pre poľnohospodárstvo Franz Fischler (na fotografii ČTK/AP) . Európska únia pritom pri rokovaniach predstavovala významný jazýček na váhach, pretože sa zaviazala obmedziť farmárske dotácie. Zvlášť Francúzsko, ktorého farmári čerpajú najviac z európskych agrodotácií, avizovalo, že sa nepodpíše pod dokument, ktorý by znevýhodnil jeho poľnohospodárov.
Dohodu napokon uvítali aj európski farmári združení vo Výbore poľnohospodárskych organizácií Európskej únie. Sú však opatrní. "Som rád, že sa prijal rámec na ďalšie rokovania. Keby nedošlo k dohode, znamenalo by to nestabilnú situáciu, v ktorej by farmári nevedeli predvídať, ako sa môžu veci vyvinúť," povedal prezident tejto záujmovej skupiny Peter Gämelke. "Samozrejme, že sa budeme snažiť ďalej ovplyvňovať priebeh rokovaní tak, aby boli prijateľné pre európskych farmárov," dodal.
Práve oblasť poľnohospodárstva bola kritickým bodom rokovaní. Najviac sa riešili otázky domácich podpôr, ktoré negatívne ovplyvňujú obchod a obmedzujú prístup producentov z rozvojových štátov na trhy vyspelých krajín. Keby napríklad Európska únia prestala štedro dotovať svojich výrobcov cukru a pestovateľov repy a otvorila trh dovozu z chudobnejších krajín, mohol by cukor na európskych pultoch zlacnieť aj na tretinu. Práve pod tlakom WTO sa dnes v únii vedú diskusie o reforme trhu s cukrom.
Prijatá kompromisná dohoda zo Ženevy umožní pokračovania tzv. katarského kola obchodných rokovaní o liberalizácii svetového obchodu, ktoré sa začalo v roku 2001. Dohoda mala byť hotová už vlani v septembri, vyjednávania v mexickom Cancúne však skrachovali. Po roku sa však rokovania podarilo obnoviť a na budúci mesiac by mali začať niekoľkomesačné diskusie o podrobných podmienkach postupného uvoľňovania obchodných bariér. Ďalšia konferencia, ktorá by mala uzavrieť Katarské kolo rokovaní WTO, bude v decembri budúceho roka v Hongkongu.
Podľa popredných svetových ekonómov by sa uvoľnením svetových obchodných bariér bez väčších nákladov zakrátko vymanilo z chudoby viac ako pol miliardy ľudí. (ij, čtk, reuters)
Cesta k dohode
14. september 2003: Pre údajné neprekonateľné rozpory medzi bohatými a rozvojovými krajinami v otázkach farmárskych dotácií a zahraničných investícií sa neúspešne skončilo rokovanie WTO v mexickom Cancúne.
15. september: Hlavný vyjednávač EÚ Pascal Lamy odmietol stanovisko rozvojových štátov, podľa ktorého za krachom rokovaní stáli EÚ a USA.
9. december: Obchodní vyslanci členských štátov WTO pripustili, že snahy o obnovenie zmrazených rokovaní opätovne zlyhali. Rezignovali tak na možnosť opätovne naštartovať tzv. katarské kolo obchodných rokovaní v polovici decembra.
13. január 2004: USA vyzvali na oživenie rokovaní o liberalizácii obchodu. Iniciatíva sa stretla s pochvalnými ohlasmi, Spojené štáty sa vyslovili aj za zrušenie dotácií poľnohospodárskeho vývozu.
14. apríl: Európska únia prestala trvať na požiadavke, aby súčasné kolo obchodných rokovaní zahŕňalo nové témy, ako napríklad pravidlá na investovanie alebo hospodársku súťaž.
27. apríl: USA prehrali kľúčovú obchodnú bitku o dotácie na bavlnu. WTO rozhodla v prospech brazílskej sťažnosti, podľa ktorej dotácie deformujú ceny, porušujú pravidlá svetového obchodu a vytláčajú tovar rozvojových štátov z trhov.
10. máj: Európska únia ponúkla zrušenie svojich dotácií na vývoz poľnohospodárskych produktov. Zároveň svoju ústretovosť podmienila podobným krokom zo strany ďalších účastníkov rokovaní, napríklad USA.
14. máj: Medzi ministrami troch desiatok štátov zavládol po schôdzke v Paríži optimizmus s tým, že sa podarilo odstrániť celý rad prekážok dohody o liberalizácii obchodu v rámci WTO.
4. jún: Spojené štáty americké a Európska únia privítali návrh vplyvnej skupiny rozvojových štátov G20 na znižovanie ciel v poľnohospodárskom obchode. Plán skupiny uvoľnil patovú pozície, do ktorej dospeli rokovania WTO.
9. jún: Krajiny skupiny G 8 sa na stretnutí na Sea Islande zhodli, že najneskôr do konca júla chcú mať rámcovú dohodu k ďalším rokovaniam o liberalizácii svetového obchodu.
14. jún: Najvyšší vládni vyjednávači bohatých a rozvojových štátov sveta sa dohodli na postupe v otázke poľnohospodárstva. Prekonali tak mŕtvy bod v súčasnom kole rozhovorov WTO.
19. júl: Vyjednávači členských krajín WTO vstúpili do záverečných rokovaní.
27. júl: Vyjednávači niektorých členských štátov WTO naznačili, že zvážia opustenie rokovaní v prípade, že sa im nepodarí presadiť niektoré požiadavky v oblasti poľnohospodárstva.
1. august 2004: Zástupcovia členských krajín WTO sa dohodli na princípoch liberalizácie svetového obchodu. (čtk)
Hlavné body dohody
Poľnohospodárstvo
* Zníženie dotácií o 20 percent v prvom roku po dohode.
* Zvýšenie produkčných limitov o päť percent.
* Postupné zrušenie vývozných dotácií.
* Postupné zrušenie garančných a poistných programov so splatnosťou dlhšou ako 180 dní.
* Obmedzenie garančných a poistných programov so splatnosťou kratšou ako 180 dní.
* Vyrovnávanie obchodných podmienok v štátnych exportných agentúrach.
* Zníženie najvyšších ciel na zatiaľ neurčenú úroveň.
* Otázka obchodu s bavlnou sa nebude posudzovať zvlášť, ako žiadali niektoré západoafrické štáty, ale v rámci agrosektora bude mať táto kapitola istú prioritu.
Priemyselný tovar
* Zníženie dovozných limitov pod maximálnu hranicu, ktorá by mala byť prijatá v budúcnosti.
* Pokračovanie rokovaní o regulácii niektorých ciel alebo o ich úplnom zrušení.
Služby
* Členské štáty by mali predložiť návrhy, v akom časovom horizonte sú schopné úplne liberalizovať svoje sektory služieb. Návrhy by sa mali vyhodnotiť v máji 2005.
* Členské štáty by nemali požadovať výnimky pre niektorý zo sektorov a zároveň by mali uľahčiť svojim občanom pracovať v zahraničí.
Uvoľnenie obchodu
* Pokračovanie v rokovaniach o uvoľňovaní medzinárodného obchodu a snaha o zlepšenie spolupráce medzi colnými úradmi jednotlivých štátov.
* Rozvojové štáty budú prijímať nové colné procedúry v momente, keď bude panovať zhoda o ich pripravenosti.
(čtk)