BRATISLAVA - Koruna si zapísala najhorší mesiac spomedzi mien okolitých štátov. Slovenská hviezda na devízovom nebi stúpala vyše roka, no posledný týždeň jej ubral na sile. Národná banka Slovenska tvrdí, že znehodnotenie meny bolo jej cieľom. Výsledok: jedno euro dnes stojí znova viac ako 40 korún.
Kým koruna oslabovala, meny okolitých štátov silneli. Poľský zlotý si od začiatku júla pripísal tri a pol percenta, maďarský forint má k dobru jedno percento. Českej korune vládna kríza síce neprospela a jej hodnota sa znížila o pol percenta, stále to však bolo menšie znehodnotenie ako v prípade slovenskej meny.
"V priebehu uplynulého mesiaca sme viackrát upozorňovali, že sa kurz koruny vyvíja neprimerane rýchlo. Po ústnych intervenciách, ktoré silnejúcu menu nezastavili, prišli na rad nástroje, ktorými vykonávame svoj menový program. Po operáciách na voľnom trhu nasledovali priame devízové intervencie, ktoré posilňovanie koruny zastavili," hovorí Ivan Paška z Národnej banky Slovenska. Následné znehodnotenie koruny je podľa centrálnej banky "kombináciou viacerých faktorov" a "pohyb kurzu v týchto dňoch nie je ničím neobvyklým, pretože reaguje na bežné požiadavky účastníkov peňažného trhu".
Menová stabilita
Samotní obchodníci s peniazmi však na pozadí znehodnotenia koruny vidia rukopis Národnej banky Slovenska. "Keď centrálna banka pred pár týždňami intervenovala proti korune, na kurze sa to neodrazilo hneď. Na trhu sa síce hovorí, že NBS je málo čitateľná, ale jej silné renomé dalo trhu signál, kde je dolná hranica kurzu," tvrdí díler Tatra banky Boris Somorovský. Podľa neho centrálna banka nemá rada horúce peniaze špekulantov a kurz koruny preto pred ich vplyvmi chráni.
Hlavným cieľom, ktorý centrálnej banke určuje zákon, je udržiavanie cenovej stability, a tá súvisí so stabilitou koruny. "Nie sme proti silnejúcej korune, musí sa to sa však diať v súlade s vývojom ekonomiky. Jedným z cieľov, ktoré sledujeme, je menová stabilita, a preto podľa uváženia zasahujeme proti týmto výkyvom," hovorí Paška z NBS. Podľa neho patrí slovenská koruna z hľadiska kurzových pohybov k najstabilnejším menám v regióne.
Za slabou korunou je podľa devízových dílerov aj úroková politika centrálnej banky. "Banková rada NBS síce v piatok nemenila sadzby, ale niektorí z obchodníkov sa toho báli, čo paradoxne vyústilo do snahy zahraničných bánk znížiť napätie v očakávaniach ďalších krokov," dodal Somorovský z Tatra banky. Svoju úlohu pri znehodnocovaní meny hrali podľa neho aj špekulanti na kurze koruny voči doláru, ktorých pozície boli stratové a museli ich uzavrieť.
Dobré vyhliadky
Vplyv špekulantov na kurz koruny priznáva aj Národná banka Slovenska. "Z krátkodobého hľadiska možno hovoriť o tom, že kurz ovplyvňuje aj krátkodobý kapitál. Z dlhšieho hľadiska je to však najmä reálny ekonomicko-politický vývoj na Slovensku," tvrdí Paška. Práve z toho by mala koruna v nasledujúcich mesiacoch znova ťažiť. "Stále je tu fungujúca reformná vláda a princíp jej fungovania už nikoho nezaujíma. Na celoročnej báze je jednoznačným favoritom stále slovenská koruna," podotkol Somorovský.