Popri bezpodielovom spoluvlastníctve manželov Občiansky zákonník upravuje aj podielové spoluvlastníctvo. Druh a družka sa môžu stať podielovými spoluvlastníkmi, rovnako ako ktorékoľvek iné osoby, a to spravidla na základe zmluvy.
Dedičské nároky
Druh alebo družka môžu byť považované za tzv. spolužijúce osoby a môžu zo zákona dediť navzájom po sebe v druhej alebo tretej dedičskej skupine. Druh, ak dodrží zákonné podmienky, môže urobiť platný závet v prospech svojej družky.
Bývanie
Druh a družka môžu spolu bývať na základe niekoľkých právnych titulov. Týmito sú:
* tzv. spoločný nájom bytu,
* podnájom bytu alebo jeho časti,
* podielové spoluvlastníctvo bytu,
* právo zodpovedajúce vecnému bremenu alebo
* na základe nepomenovanej zmluvy.
Do úvahy prichádzajú aj tzv. odvodené právne dôvody bývania, keďže druha a družku možno zahrnúť pod tzv. osoby blízke a takto môžu tvoriť domácnosť.
(Informácie poskytol hovorca ministerstva spravodlivosti Richard Fides.)
Zosobášení verzus nezosobášení - pracovné právo
Zákonník práce ľuďom priznáva práva "bez akýchkoľvek obmedzení a priamej diskriminácie alebo nepriamej diskriminácie podľa manželského stavu a rodinného stavu". Napriek tomu v istých veciach robí rozdiel medzi manželským a neformálnym (nemanželským) spolužitím. Napríklad vtedy, keď
- partnerka zamestnanca rodí: pracovné voľno s náhradou mzdy na jej prevoz do zdravotníckeho zariadenia a späť zamestnávateľ zamestnancovi poskytne, len ak ide o jeho "manželku",
- umrie rodinný príslušník zamestnanca: pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni a na ďalší deň na účasť na pohrebe zamestnávateľ zamestnancovi poskytne len pri úmrtí "manžela" (alebo dieťaťa).
Na druhej strane, zákonník zohľadňuje "osamelosť" zamestnanca, aj keď väčšie výhody mu priznáva len vtedy, ak sa stará o dieťa (je osamelým rodičom).
Osamelý zamestnanec
Osamelým je zamestnanec, ktorý žije sám a je:
* slobodný, ovdovený alebo rozvedený muž, alebo
* slobodná, ovdovená alebo rozvedená žena.
Za osamelého zamestnanca sa považuje aj osamelý muž alebo žena z iných vážnych dôvodov.
Niektoré výhody osamelého zamestnanca
Menej dôvodov na prepustenie
* Ak sa osamelý zamestnanec stará o dieťa mladšie ako 3 roky (spravidla osamelá matka), zamestnávateľ s ním nemôže okamžite skončiť pracovný pomer. Ak bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin alebo závažne porušil pracovnú disciplínu, zamestnávateľ mu môže dať výpoveď.
* Výpoveď osamelému zamestnancovi, ktorý sa stará o dieťa mladšie ako 3 roky, zamestnávateľ môže dať už iba v jednom prípade, a to vtedy, ak sa zamestnávateľ (jeho časť) ruší alebo premiestňuje.
Dlhšia materská dovolenka
Žene, ktorej sa narodilo jedno dieťa, patrí materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena naraz porodila dve alebo viac detí, alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov.
Zosobášení verzus nezosobášení rodičia - sociálne právo
Právo v oblasti sociálnych vecí v zásade nerobí rozdiel medzi zosobášenými a nezosobášenými alebo osamelými rodičmi.
Prídavok na dieťa - sociálna dávka, ktorou štát prispieva na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa. Osobou, ktorá je oprávnená prídavok poberať, je spravidla rodič.
Rodičovský príspevok - sociálna dávka, ktorou štát prispieva na starostlivosť o dieťa do 3 rokov veku alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 6 rokov veku. Osobou, oprávnenou príspevok poberať, je spravidla rodič.
Príspevok pri narodení dieťaťa - jednorazová sociálna dávka, ktorou štát prispieva na zabezpečenie potrieb novorodenca. Osobou, oprávnenou príspevok dostať, je v prvom rade matka.
Príspevok rodičom - sociálna dávka, ktorou štát raz za rok prispieva na starostlivosť o naraz narodené tri alebo viac detí, alebo v priebehu dvoch rokov opakovane narodené dvojčatá. Oprávnenou osobou je rodič.
Istou výnimkou je ochranný príspevok. S výnimkou ťažko zdravotne postihnutých detí ho štát neposkytuje celoplošne, ale len osamelému rodičovi, ktorý sa osobne, celodenne a riadne stará o dieťa do 14 týždňov veku.
Na takéhoto rodiča sa ani nekladú také požiadavky pri posudzovaní hmotnej núdze: to, či si môže zabezpečiť alebo zvýšiť príjem prácou, sa dnes uňho neskúma. Od septembra je od skúmania oslobodený osamelý rodič, ktorý sa osobne, celodenne a riadne stará o dieťa do 31 týždňov veku.