BRATISLAVA - Protipovodňová ochrana, ktorú robí štát, problémy s vodou podľa hydrológa Michala Kravčíka ešte zhoršuje.
Skoro všetky opatrenia sú podľa neho orientované na rýchle vyháňanie vody preč. Ak sa voda bude iba rýchle odvádzať, okrem problémov na nižších tokoch, budú mať stále väčšie problémy aj poľnohospodári, lebo bude nedostatok vlahy pre polia.
"Napríklad starosta obce Torysa mal problémy, lebo časť dediny stále zaplavovalo z jedného kopca. Poradili sme mu, aby urobil zasekávacie pásy po vrstevnici. Zamestnal dvadsať nezamestnaných a za tri mesiace bol problém vyriešený. Netreba dlhé projektové prípravy, veľké stavebné firmy. Toto sa môže robiť na úrovni komunít za tie isté peniaze s niekoľkonásobným efektom - zamestnali by tisíce ľudí a sú to drobné zásahy, na ktoré netreba buldozéry a podobne," hovorí Kravčík. Myslí si, že problémom je aj to, že pri drobných prácach nie je priestor na korupciu. "Keď je jedna veľká stavba za desiatky miliárd, dá sa uliať kadečo, ale z drobných vecí by to nešlo."
Organizácia Ľudia a voda, v ktorej Kravčík pôsobí, vypracovala prognózu do roku 2010. Píše, že častejší výskyt letných extrémnych zrážok vyvolá katastrofálne povodňové situácie na malých potokoch v horských a podhorských oblastiach s rozsiahlymi povodňovými záplavami v nížinných oblastiach. "Najviac budú ohrozované obce v podhorských oblastiach v celom karpatskom oblúku od východných hraníc s Ukrajinou až po západné hranice s Českou republikou. Podobné prípady, ako boli záplavy na Svinke v roku 1998, budú v letnom období súčasťou každodenného života s tragickými dôsledkami na ľudských životoch i na majetku občanov," píše sa v správe. (rf)
Proti vode má pomôcť 15 miliárd
BRATISLAVA - Na ochranu proti povodniam plánuje ministerstvo výstavby do roku 2010 prestavať 15 miliárd korún.
"Teraz sa pripravujú tri projekty ochrany miest pred povodňami - Bratislava, Banská Bystrica a Košice. Pôjde o úpravu tokov, odtokových pomerov, celého systému," hovorí štátny tajomník ministerstva životného prostredia Peter Stanko.
Úradníci to volajú Súbor technických opatrení, ale máloktorý detailne vysvetlí, o čo ide - či vybehnú k riekam bagre a budú prehlbovať korytá, alebo sa budú stavať vyššie hrádze.
Povodne sú podľa neho preto, že nie vždy sa budovalo koncepčne, čo sa týka "nielen protipovodňovej ochrany, ale aj miest a obcí". Stanko si myslí, že v Európe patríme k lepším. Vládne materiály hovoria, že v rokoch 1996 až 2003 boli náklady a škody po povodniach 15,1 miliardy korún, z toho náklady na záchranné a zabezpečovacie práce 736 miliónov. (rf)