
Na Kavčích horách je horúco - Jana Bobošíková (vpravo) začala rozdávať výpovede. FOTO - REUTERS
Najväčšia kríza v histórii Českej televízie (ČT) ďalej trvá a včera nič nenasvedčovalo tomu, že by sa znepriatelené strany sporu blížili ku kompromisu. Na jednej strane stojí nové vedenie ČT na čele s riaditeľom Jiřím Hodačom a riaditeľkou spravodajstva Janou Bobošíkovou a na strane druhej mnoho zamestnancov televízie, hlavne drvivá väčšina pracovníkov redakcie spravodajstva.
Včera Bobošíkovej tím odvysielal večerné spravodajstvo, v ktorom veľmi selektívne informoval o novom vývoji celej kauzy. Vo veľmi nepresvedčivých materiáloch redaktori informovali o agresívnych redaktoroch okupujúcich priestory spravodajského centra na Kavčích horách. Bobošíková povedala, že použije všetky zákonné prostriedky, aby sa jej podarilo zo spravodajského centra dostať rebelujúcich redaktorov, ktorí odmietajú tieto priestory opustiť a zostávajú v budove aj v noci.
Dvojité spravodajstvo
Riaditeľ Hodač sa snaží znemožňovať redaktorom prístup do vysielania, čo sa mu zatiaľ darí. S veľmi obmedzeným tímom spolupracovníkov pripravoval od Štedrého dňa večerné spravodajské relácie, cez deň nechával počas správ na obrazovku umiestniť len nápis, že signál do distribučnej siete dodali neoprávnené osoby.
V pondelok 25. decembra okolo štvrtej hodiny popoludní prišla Bobošíková spolu so svojím právnikom do spravodajského centra a začala niektorým zamestnancom rozdávať dekréty o preradení na inú prácu. Celý tento akt sa následne zvrhol na frašku: sálou zazneli vianočné koledy a potom sa ozvalo skandovanie „slobodu, slobodu“.
Bobošíková už na Štedrý deň začala vysielať „zvonku“, teda nie z Kavčích hôr. Najprv využila služby komerčnej televízie Nova, potom vysielala zo štúdia ďalšej českej súkromnej televíznej stanice Prima. Svoje správy vysielali aj redaktori spravodajstva (sledovať ich môže asi 350-tisíc ľudí s káblovu televíziou a satelitmi), České rádiokomunikácie však uprednostnili signál Bobošíkovej.
„Bobovízia“
„Jej“ reláciu vyrobil tím za pomoci niektorých krajských redakcií a súkromných televíznych štúdií - čo podľa Bobošíkovej „stálo státisíce korún“. Vysielanie „Bobovízie“ - ako alternatívny program prekrstili redaktori spravodajstva - bolo technicky veľmi nedokonalé. Podľa Bobošíkovej sa však bude postupne zlepšovať. Hlavným problémom jej tímu sú dve základné veci - kto a odkiaľ bude vysielať. Bobošíková vyzvala všetkých novinárov na spoluprácu a podľa niektorých informácií ponúkala neštandardne vysoké platy tým, ktorí sú ochotní vysielanie prevziať. Informácie o tom, koľko novinárov chce skutočne s novým tímom spolupracovať, sa rôznia: redaktori spravodajstva hovoria o vážnych problémoch „Bobovízie“, podľa Bobošíkovej je vraj záujemcov dosť.
Záujem politikov
Stále silnejú hlasy za odvolanie Hodača z úst politikov, zaznel dokonca aj z úst poslanca za ODS Jiřího Payneho. Ten považuje za jedinú možnú cestu rezignáciu riaditeľa aj rady. Za „vzbúrených“ redaktorov sa postavila podpredsedníčka snemovne a členka ČSSD Petra Buzková. Senátor za Úniu slobody Jan Ruml prišiel v pondelok večer do spravodajského centra a strávil tam celú noc. „Je potrebné, aby tu každú noc bol niekto z legislatívnych členov - stať sa môže čokoľvek,“ odôvodnil svoju prítomnosť Ruml. Včera dorazili do spravodajskej sály senátori Václav Fischer a Helena Rögnerová, ktorí redaktorov podporili.
Odmietnuté výpovede
V tom čase už reálne hrozilo vyvedenie „vzbúrencov“ zo sály. Predtým sa totiž Jana Bobošíková pokúsila rozdať ďalšie dekréty, tentoraz výpovede zo zamestnania podľa paragrafu 53, čo znamená okamžité prepustenie z dôvodu hrubého porušenia pracovnej disciplíny. Výpoveď prevzal len spravodajca zahraničnej redakcie Libor Dvořák. „Ja som tú výpoveď prevzal z toho dôvodu, že bude pádnym argumentom pre prípadné súdne pojednávanie,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie.
Bobošíková po neúspešnom pokuse odovzdať výpovede pohrozila redaktorom „odstrihnutím“ centra od tepla a vody a zavolaním bezpečnostnej agentúry, aby ich vyviedla zo sály. „Keď by sa niečo také stalo, nesmiete sa dať vyprovokovať. Hlavne žiadne násilie,“ poučoval redaktorov jeden z lídrov protestov Adam Komers. Bezpečnostná agentúra ale do včerajšej uzávierky tohto vydania nedorazila, a tak sa „vzbúrencom“ podarilo odvysielať už v poradí tretie „pirátske“ udalosti.
PRE SME - TOMÁŠ VLACH, agentúra Daroga, čtk, Praha