Duch architekta vniesol do sochy

Jeho práce mnohí poznajú najmä ako monumentálne sochy dotvárajúce verejné priestranstvá na celom Slovensku. Vari najznámejšou realizáciou je objekt Na počesť ...

Štefan Belohradský: Kyvadlo času 1966. FOTO - ARCHÍV Š. BELOHRADSKÉHO

Jeho práce mnohí poznajú najmä ako monumentálne sochy dotvárajúce verejné priestranstvá na celom Slovensku. Vari najznámejšou realizáciou je objekt Na počesť archeológie, situovaný pri diaľnici Bratislava - Piešťany.

Dielo Štefana Belohradského je príkladom spojenia myslenia sochára a architekta. Po štúdiu architektúry jeho záujem o socharinu vyústil do ďalšieho šesťročného štúdia sochárstva. Nemalú mieru na tomto smerovaní mladého Belohradského mal aj trnavský umelec Ján Koniarek, u ktorého pôsobil počas svojich gymnaziálnych štúdií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V 60. rokoch sa v umení obnovuje záujem o geometrickú abstrakciu a konštruktivizmus. Tento spôsob vyjadrenia bol Belohradskému akosi samozrejme blízky. Duch architekta preniesol do sochy. Jeho diela vždy rátajú s priestorom, do ktorého sú vytvorené, dôležité je svetlo, kontrasty, ale aj samotný charakter materiálu. Namiesto vtedy dominujúcemu drevu či bronzu obrátil sa k materiálom, ktoré plne odrážali charakter obdobia, v ktorej vznikli - dural, antikoro, plexisklo. Ručné modelovanie v jeho prípade nahradila konštrukcia, technické výkresy a strojové spracovanie.

Belohradského tvorbu ovplyvnilo obdobie svojou negatívnou ťarchou, z ktorej mu dodnes zostávajú ťažké spomienky. Umenie konštruktivistov nebolo oficiálnou ideológiou podporované. Uprednostňoval sa heroický realizmus, figurácia a dejová výpravnosť. Napriek tomu sa však Belohradskému podarilo získať nemálo verejných objednávok, prác, ktoré dotvárali charakter interiérov architektúry či verejných priestranstiev. Niektoré však, ako Vreteno z roku 1966 pred závodom Chemlon v Humennom, alebo Plastika do priestoru z roku 1971 na bratislavskom sídlisku Petržalka, boli časom na príkaz vyšších štátnych úradníkov v 70. rokoch odstránené, často bez toho, aby o tom autor vedel.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé Belohradského objekty, ktoré vznikli ako sochy, sa po niekoľkých rokoch stali modelmi pre veľkorozmerné realizácie. Jedným z takých je aj mramor Kyvadlo času z roku 1966, ktorý sa takmer o dvadsať rokov neskôr stal modelom pre komplex Na počesť archeológie. Tento objekt dodnes z diaľky upozorňuje na prítomnosť neolitickej osady pri Bučanoch. "Dostal som zákazku pre monument na oslavu prírody a plodnosti. Predstavou poroty bolo monumentálne súsošie matky s odhaleným poprsím, ktorá dojčí dvojičky," vysvetľuje okolnosti vzniku diela Belohradský.

V tom istom čase pri Bučanoch odkryli nálezy neolitickej osady kruhového pôdorysu, v ktorej sa hľadajú paralely s anglickým Stonehengom. Objekt v tvare kruhu, s pravouhlou kolovou stavbou slúžil na kultové obrady spojené s roľníctvom. "Keďže mi nebola vízia poroty po vôli, okrem iného aj z dôvodu, že niečo podobné všetci poznáme z Paríža, rozhodol som sa, že použijem svoj starší mramor Kyvadlo času, ktorý zväčším." Mramor bol vysoký s tiahlou ryhou, v tomto prípade dôležitým momentom pre pohyb Slnka a jeho lúče. Istým spôsobom odkazuje na neolitické stavby, ktoré takisto používali princíp slnečných lúčov prechádzajúcich kamennou architektúrou v spojení so symbolikou dátumov letných a zimných slnovratov. Výsledný monument je vysoký trinásť a pol metra. Komplex dopĺňa zväčšená socha Venuše v klobúčiku, ktorá sa na tomto mieste našla.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu, že konštruktivistické umenie nebolo vítané, realizácie sa v 70. a 80. rokoch uskutočňovali. "To je pravda, ale boli to len malé zákazky, rovnako aj honoráre. Za Poctu archeológii mi navyše dodnes dlhujú," dodáva Belohradský.

Súčasná výstava v Štátnej galérii v Banskej Bystrici predstavuje okrem sôch a objektov aj Belohradského neoddeliteľnú súčasť tvorby - maľby, kresby a pastely. Navyše, okrem starších prác sú v expozícii zaradené aj najnovšie diela ako socha z duralu a mosadze Brána z roku 2000 alebo pastel Kompozícia z roku 2001.

Štefan Belohradský sa narodil 30. augusta 1930 v Preseľanoch, okres Topoľčany. V Bratislave vyštudoval dve vysoké školy - architektúru na Slovenskej vysokej škole technickej u profesora V. Karfíka a sochárstvo na Vysokej škole výtvarných umení u profesora F. Štefunku. Deväť rokov pedagogicky pôsobil na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave. V roku 1967 stál pri založení Klubu konkretistov na Slovensku. Patrí medzi predstaviteľov neokonštruktivistických tendencií, ktoré sa začali na Slovensku objavovať v prvej polovici 60. rokov minulého storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu