Diskár Žitňanský napokon splnil aténsky limit

BRATISLAVA - Slovenský rekordér v hode diskom Jaroslav Žitňanský (67,20 m predvlani v belgickom Beverene) zvíťazil na mítingu v chorvátskom Splite výkonom 64,05 m a druhý raz v sezóne splnil A-limit (64,05 m) na blížiace sa olympijské hry. Výkon z ...

Olympijský štadión v Aténach osvetlený v skorých ranných hodinách. Prebiehajú tu posledné prípravné práce pred otvorením OH 13. augusta 2004. FOTO - TASR/EPA

BRATISLAVA - Slovenský rekordér v hode diskom Jaroslav Žitňanský (67,20 m predvlani v belgickom Beverene) zvíťazil na mítingu v chorvátskom Splite výkonom 64,05 m a druhý raz v sezóne splnil A-limit (64,05 m) na blížiace sa olympijské hry. Výkon z Viedne 64,25 m mu Slovenský olympijský výbor (SOV) neuznal, lebo preteky nefigurovali medzi podujatiami, na ktorých sa dali plniť limity.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po dohode s predstaviteľmi SOV však Žitňanský dostal predsa len ďalšiu šancu vybojovať si aténsku miestenku, ak na niektorom z vopred určených podujatí splní aspoň B-limit (62,55 m). Uzávierka prihlášok je pre atlétov až 9. augusta o polnoci. Za Žitňanským skončil na druhom mieste Chorvát Mustapič (63,62 m) a na treťom Igor Primc zo Slovinska (62,80 m). Všetci splnili na poslednú chvíľu nominačné kritériá svojich národných federácií. Všetci traja súťažili v Splite aj v nedeľu.

Šéftréner slovenskej atletiky Vladimír Bezdíček bol spokojný hneď z troch dôvodov: "Tento výsledok je nad všetky pochybnosti, je to A-limit. Žitňanského sme do nominácie navrhovali už predtým, ale olympijský výbor ho neschválil. Som rád, že sme sa nemýlili. Výprava v našom športe sa rozrástla, čo je vždy dobré pre sebavedomie všetkých. Že je trinástym atlétom neprekáža, v tomto prípade nie je poverčivosť na mieste. Neodpustím si poznámku. Čo sa týka viedenského výkonu, opakujem sa. Pretekár musí vždy nahlásiť štart podľa všetkých regúl. Dúfam, že sa z tohto prípadu diskár poučí."

SkryťVypnúť reklamu

Bezdíček narýchlo riešil organizačné veci. "Žitňanský už má zabukovanú letenku na pätnásteho. Súťažiť bude 21. augusta. Podľa mňa by si mal Žitňanský trochu oddýchnuť a doladiť formu. Zrejme ju má dobrú," poznamenal šéftréner.

Bezdíček odcitoval Žitňanského slová po pretekoch: "Povedal mi, že konečne chytil správny vietor. Limit dosiahol hneď prvým pokusom, potom dva prešliapol a prestal súťažiť. Sťažoval sa na bolesti v slabinách."

Športový vedúci slovenských olympionikov Vladimír Miller nám telefonicky z Atén povedal: "Viem, o čo vám ide. Žitňanský - 64,05 metra. Už som hovoril s predsedom olympijského výboru Chmelárom. Dostal som pokyn atléta akreditovať. Jeho nomináciu bude schvaľovať narýchlo zvolaný výkonný výbor."

SkryťVypnúť reklamu

Tridsaťtriročný piešťanský atlét reprezentujúci bratislavskú Sláviu UK bojoval dodatočne o olympijský limit na štyroch pretekoch. Minulý týždeň v stredu v slovinskom Novom Meste dosiahol 55,68 m, v sobotu v Litomyšli hodil 55,48 m, predvčerom v Splite 60,77 m. Vyšiel mu až štvrtý pokus. (pf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu