Na medzinárodnej biologickej olympiáde v Brisbane nás Vojtech Baláž reprezentoval v detvianskom kroji. Získal bronzovú medailu.
V diskusiách o kvalite či nekvalite slovenského školstva často odznieva názor, že naše školstvo je kvalitné, pretože slovenskí žiaci bývajú úspešní na medzinárodných súťažiach a olympiádach.
Vlani priniesli študenti stredných škôl z medzinárodných olympiád a súťaží 17 medailí, z toho 1 zlatú, 3 strieborné a 13 bronzových . V Medzinárodnej informatickej olympiáde dokonca všetky tri medaily putovali na Slovensko, navyše do jednej školy - Gymnázia na Grösslingovej ulici v Bratislave.
Úspešní sme boli aj tento rok
Aj tento rok už vyhralo medaily na medzinárodných olympiádach niekoľko žiakov. O jednu sa začiatkom júna pričinil Martin Szakál z Gymnázia L. Novomeského v Bratislave, najmladší účastník Medzinárodnej olympiády environmentálnych projektov INEPO 2004. V tureckom Istanbule získal striebro.
Ďalšiu striebornú medailu získalo družstvo piatich stredoškolákov z Gymnázia Grösslingova a z Gymnázia Juraja Hronca (obe v Bratislave), tentoraz na svetovej súťaži mladých fyzikov (IYPT) v austrálskom Brisbane. Konkurovalo im 25 družstiev z 24 krajín sveta.
Úspešní sme boli aj na 45. medzinárodnej matematickej olympiáde (IMO), ktorá sa konala v gréckych Aténach. Traja naši žiaci získali strieborné medaily a ďalším trom chýbal k zisku bronzovej medaily jediný bod.
Z Brisbane si priniesol bronzovú medailu študent banskobystrického katolíckeho Gymnázia Š. Moysesa Vojtech Baláž. Získal ju na 15. medzinárodnej biologickej olympiáde (IBO) v konkurencii 160 žiakov zo 40 štátov sveta.
A keďže väčšina medzinárodných súťaží prebieha počas letných mesiacov, je možné, že nejaké tie medaily slovenskí žiaci a študenti ešte prinesú.
Za odmenu zatiaľ peniaze nedostanú
Ministerstvo školstva už niekoľko rokov sľubuje, že školám, ktoré vychovajú žiakov úspešných v medzinárodných súťažiach, pridá zopár korún navyše. Zatiaľ sa však na to nenašli peniaze. Podľa Evy Reiselovej z tlačového oddelenia ministerstva školstva je však už na podpis ministra pripravená smernica, ktorou sa určuje postup a podmienky poskytovania financií zriaďovateľom škôl za mimoriadne výsledky žiakov v roku 2005. "V budúcom roku sa navrhuje odmeňovať výsledky žiakov v jazykových olympiádach," povedala.
Ministerstvo školstva však účasť slovenských žiakov v medzinárodných súťažiach podporuje tým, že im hradí náklady na dopravu a ubytovanie v zahraničí.
Podľa Mary Canningovej zo Svetovej banky však výhry našich žiakov v medzinárodných súťažiach nesmieme preceňovať. "Sú dobrým výsledkom - avšak len pre niekoľko ľudí, ktorí sú na špičke. Nie sú teda rozhodujúcim parametrom pre posudzovanie kvality školstva. Bolo by dobré, keby sme videli, že tieto výsledky dosiahne aj zvyšok populácie," povedala už dávnejšie SME.
Ministerstvo úspešných oceňuje morálne
Za úspešnú reprezentáciu Slovenska v zahraničí alebo na medzinárodných podujatiach môžu žiaci a študenti získať morálne ocenenie - Pamätný list svätého Gorazda. Oceneným ho odovzdáva minister. "Je to jediné ocenenie ministerstva školstva im určené, a je jedným z troch morálnych ocenení udeľovaných ministerstvom školstva," informoval nás tlačový tajomník ministerstva Ján Luky.
K možnosti ocenenia sa na základe predložených návrhov vyjadruje Komisia pre morálne oceňovanie, ktorá je poradným orgánom ministra. Konečný verdikt vynesie minister.
"Minister môže rozhodnúť v prípade žiakov a študentov oceňovaných pri príležitosti Medzinárodneho dňa študentov aj o prípadnom vecnom dare," povedal Luky a upozornil, že možnosť oceniť úspešných žiakov a študentov majú aj školy a regióny. (sr)