Afganské voličky sa registrujú. FOTO - REUTERS
Asef sa pred mesiacom a pol vrátil z Iránu domov, do Afganistanu. Ako utečenec tam s rodinou strávil šesť rokov. Práve sa pozeral na videokazetu, na ktorej vlasaté afganské tanečnice štrkotali kovovými náramkami s mincami pripevnenými na členkoch. Tanec je to veľmi sexuálny a v miestnej televízii je prísne zakázaný. Za Talibanu umelkyniam a ich ctiteľom hrozilo ukameňovanie. Dnes tanec vidieť v súkromných, utajovaných kluboch. Na videokazetách ho doma, v rodinnom kruhu, sleduje polovica Kábulu.
Tridsaťsedemročný Asef sa o voľbách nechcel baviť, pretože bol úplne upútaný magickým štrkotaním. "Karzaja, samozrejme, pretože je demokrat," skoro odsekol na otázku, koho si vybral. Ukázalo sa, že Asef ani ostatní prítomní vrátane troch žien k voľbám najskôr nepôjdu, pretože sa nezaregistrovali.
"Musíme dorobiť studňu a Karzaj bude prezident i bezo mňa," hundre Asef. "Áno, nikam nelez, ešte tam vybuchneš," súhlasí tučná manželka Šekíla.
Podľa oficiálnych údajov na rozdiel od tejto rodiny najmenej 8 miliónov svedomitých občanov k urnám príde. Aspoň toľko sa ich vraj z odhadovaného počtu desiatich miliónov právoplatných voličov už zaregistrovalo.
Vyhrá Karzaj
"Kandidátov je okolo dvadsať," vyhlasuje Amin, vysoký úradník ministerstva. Ani on však nedokáže všetkých vymenovať. A tak zostane pri všeobecne rozšírenom konštatovaní: "Aj tak vyhrá Hamíd Karzaj, tak o čo ide?"
Karzaj je jasným favoritom. Má v rukách moc, administratívny aparát a za chrbtom amerických vojakov i mierové jednotky. Aj tí, čo hundrú, že od konca decembra 2001, keď sa stal dočasným vodcom krajiny, nič poriadne nedokázal, musia priznať: boje sa lokalizovali, do krajiny prišli humanitárne organizácie, ženy získali aspoň teoretickú slobodu, v Kábule má asi každý druhý muž mobilný telefón a internetové kaviarne sú preplnené.
Na druhej strane, elektrina je stále len výsadou niekoľkých hodín a centra Kábulu. V rade provincií sa bojuje, pracovných miest je zúfalo málo, cudzinci pre množiace sa útoky odchádzajú.
Svätá vojna proti voličom
Už v zime vyhlásilo hnutie Taliban "svätú vojnu proti voličom". Talibovia vystupujú proti hlasovaniu za dozoru cudzincov a nerovným šanciam jednotlivých kandidátov. Na takúto pieseň počuje aj mnoho prostých Afgancov, ktorým americká prítomnosť tiež nie je po chuti.
Hlasovanie už dvakrát odložili, naposledy na 9. októbra. Útokov však pribúda. V provincii Zabul talibovia popravili 16 ľudí len preto, že u nich našli volebné lístky. Nasledoval výbuch autobusu so ženskými aktivistkami v provincii Nangarhár. Zosilneli aj útoky proti americkým jednotkám a humanitárnym pracovníkom. V posledných dvoch týždňoch sa útoky presunuli aj do Kábulu. Na voličov dokonca vypálili niekoľko rakiet.
"Nemáme sa dobre, ale máme sa najlepšie za posledných dvadsať rokov," zhŕňa mienku väčšiny ministerský úradník Amin. "Keď bude pri vesle Karzaj, Američania nám budú dávať peniaze. Keby vyhral niekto iný, nedostaneme nič a zasa bude vojna."
Autor: Kábulagentúra Epicentrum pre SME