V centre New Yorku bolo včera podstatne viac policajtov. Politici vyzývajú ľudí, aby boli v strehu, žili však naďalej svoj normálny život. Ak nebudú pracovať, nakupovať a zabávať sa, bude to víťazstvo teroristov. FOTO - REUTERS
Biely dom zvýšil stupeň ohrozenia pre vybrané budovy v New Yorku, Washingtone a Newarku. Výber konkrétnych inštitúcií umožnili informácie, ktoré sú podľa expertov najpresnejšie, aké doteraz mali v rukách. Napriek tomu zostávajú pochybnosti, či je hrozba útokov naozaj taká akútna a či nejde o politickú hru republikánov, ktorým strach voličov vyhovuje.
Tisícky ľudí zvýšenie stupňa pohotovosti už pocítili. Budovy Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu či newyorskej burzy sú teraz chránené ešte prísnejšie. Dôkladnejšie sú previerky pred vstupom do budovy i kontroly áut pred tunelmi a mostami.
Pritom aj minister vnútornej bezpečnosti Tom Ridge priznáva, že napriek detailnosti informácií nevedia, kedy by k útoku malo dôjsť a ktorý zo šiestich objektov by mal byť naozaj terčom. Ohlasovanie hrozieb útokov je vždy citlivou a spornou záležitosťou. Po 11. septembri nemôže nikto povedať, že útoky sú výmyslom. Ani jedna ohlásená hrozba sa však zatiaľ nenaplnila.
Demokrati stále hlasnejšie upozorňujú, že v skutočnosti ide o alibizmus tajných služieb a politikov, ktorí nechcú zlyhať ako pred útokmi na dvojičky, a hlavne, že ide o strašenie verejnosti. Republikánsky prezident George Bush je najsilnejší v otázke národnej bezpečnosti. Prízrak útokov prehlušuje všetky jeho chyby a získava mu voličov.
Iné to nie je ani teraz. Útoky sú možno naozaj reálne, možno však aj nie. A hlavne: zvýšenie stupňa pohotovosti prišlo len tri dni po zjazde demokratov, kde sa oficiálne stal kandidátom na prezidenta John Kerry. Hrozba útokov Kerrymu ukradla pozornosť, ktorú by mal za normálnych okolností ešte niekoľko dní.
"Vždy, keď sa stane niečo, čo prezidentovi Bushovi nevyhovuje, vytiahne tento tromf - terorizmus," povedal v CNN bývalý kandidát demokratov na prezidenta Howard Dean.
Za normálnych okolností býva august posledným ospalým mesiacom pred novembrovými voľbami. Demokrati si mysleli, že bude patriť im. Dúfali, že sa zvezú na pozitívnej vlne po zjazde strany. Skutočnosť je iná: Bush už ohlásil zdrvujúci útok na Kerryho dôveryhodnosť, Kerry si nevybudoval náskok v prieskumoch verejnej mienky a o pokojnom lete nemôže byť reč. Všetko sa už pozerá do New Yorku, kde hrozia útoky a kde sa na konci augusta koná zjazd republikánov.
Experti však upozorňujú, že hra s hrozbami útokov nemusí Bushovi len pomôcť. Kerry sa poponáhľal a ukázal na prezidenta: keby zareagoval už dávnejšie a poučil sa zo správ komisií, ktoré skúmali 11. september, mohla byť Amerika naozaj bezpečnejšia.
Bush odpovedá: včera ohlásil vytvorenie funkcie národného riaditeľa pre spravodajské služby. Komisiu však neposlúchol úplne, nový superšéf špiónov nebude v pozícii ministra, bude stáť mimo vlády.
V médiách sa stále častejšie objavujú aj správy, že ľudia už majú vyhlasovania a odvolávania hrozieb dosť. Nič to však nemení na tom, že strach z útokov je stále silnejší a v konečnom dôsledku asi nahráva Bushovi.