Impulz na tento vývoj dala jedna z londýnskych bánk. Po zastavení predajov devíz na úrovni 43,8 SKK/EUR (tu sa v minulých dňoch objavovali príkazy na nákup devíz) konvertovala do korún väčší balík eur. Podľa dílera Slovenskej sporiteľne Rastislava Talajku to bol dosť veľký objem, aby po dlhšom pokojnom období dokázal pohnúť trhom.
Pravdepodobnou príčinou záujmu o koruny je dnešná emisia dvojročných štátnych dlhopisov. Ich aukcia prebehla v utorok a podľa dílerov v nej boli veľmi úspešní práve nerezidenti.
Stabilnejšie boli krížové kurzy koruny oproti doláru a českej korune. Dolár sa na medzibankovom trhu obchodoval celý deň tesne pod úrovňou 47 SKK/USD, oproti strede teda jeho kurz mierne klesol. Česká koruna podobne ako slovenská sa oproti euru posilňovala, ich vzájomný kurz sa preto udržal na 1,26 SKK/CZK. (tasr)