Brusel 26.novembra (TASR) - Slovenský minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši a komisárka EÚ pre sociálne záležitosti a zamestnanosť Anna Diamantopuluová dnes v Bruseli podpísali spoločné hodnotenie priorít zamestnanosti v SR.
Ide o spoločný dokument SR a EÚ, ktorý okrem analytickej časti o vývoji zamestnanosti na Slovensku identifikuje priority v tejto oblasti a obsahuje mnohé konkrétne odporúčania. "Veľmi jasne sa tam hovorí, čo musíme urobiť, aby sme pripravili takú kvalifikovanú pracovnú silu, ktorá bude konkurencieschopná na trhu práce v EÚ," povedal TASR minister Magvaši.
Ako príklad uviedol potrebu uskutočniť takú reformu školstva, aby došlo k zníženiu počtu študentov, ktorí nedokončia základnú alebo strednú školu. "Cieľ je dosiahnuť 80-% podiel úplného stredoškolského vzdelania, dnes sme niekde nad 60 %," upresnil.
Ďalej dokument stanovuje premeniť učebné osnovy tak, aby vznikol rozvoj tzv. modulového vzdelávania, čím sa zabezpečí väčšia pružnosť absolventov pri uplatnení na trhu práce. Ďalšími prioritami sú napríklad zavedenie systému celoživotného vzdelávania a lepšie smerovanie rekvalifikačných kurzov pre nezamestnaných.
Spoločné hodnotenie pripravilo na základe ustanovení Partnerstva pre vstup Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR spolu s Generálnym riaditeľstvom EK pre zamestnanosť a sociálne záležitosti. Dokument predstavuje dohodnutý súbor cieľov v oblasti zamestnanosti a trhu práce, ktoré sú potrebné na urýchlenie transformácie trhu práce a dosiahnutie pokroku v prispôsobení systému zamestnanosti tak, aby bol schopný realizovať Stratégiu zamestnanosti a pripraviť ho na vstup do EÚ.
Dokument má 3 časti, pričom prvé 2 sú analytické. V prvej časti sa v dokumente analyzuje ekonomický vývoj, respektíve ekonomické pozadie za roky 1989 až 2000. Druhá časť analyzuje situáciu na trhu práce (vývoj zamestnanosti, pracovnú silu, vývoj nezamestnanosti, miezd, politiku trhu práce, inštitúcie trhu práce).
V tretej časti sú v dokumente identifikované hlavné priority politiky zamestnanosti v nasledovných oblastiach: rozvoj ľudských zdrojov, proces tvorby miezd, dane a poistné na zdravotné poistenie, nemocenské poistenie, dôchodkové zabezpečenie a na poistenie v nezamestnanosti, dôchodky, verejné služby zamestnanosti, aktívna politika trhu práce, regionálne aspekty politiky zamestnanosti, rovnosť príležitostí medzi mužmi a ženami, rovnosť menšín (špecificky najmä problém rómskej menšiny), sociálne partnerstvo a príprava na čerpanie peňazí z Európskeho sociálneho fondu.
* (spravodajca TASR Robert Sermek) gl