Sprísnenenie pravidiel poskytuje podľa internetovského vydania týždenníka Die Zeit nemeckým úradom väčšie právomoci, než mali dosiaľ. Od prvého augusta môžu kontrolovať bez predchádzajúceho ohlásenia každý vyhliadnutý podnik. Finančné tresty pristihnutým firmám za nelegálnu prácu sa takisto zvýšili. Ak pristihnú nezamestnaného alebo poberateľa sociálnej pomoci pri práci načierno, hrozí mu v maximálnom prípade trest odňatia slobody až na tri roky.
Prehľadávanie súkromných bytov je však naďalej zakázané. Menej závažným prečinom zostáva zamestnávanie upratovačiek alebo au-pair. Tu nemeckí zákonodarcovia viac-menej ponechali pod tlakom verejnosti pôvodne sprísnené predpisy. Legálnou zostáva "susedská pomoc zadarmo", ktorá sa za čiernu prácu nepovažuje, ak sa pohybuje na "únosnej" úrovni.
Práca načierno sa v Nemecku čoraz väčšmi udomácňuje. Piatkové vydanie bulvárneho denníka Bild píše, že obrat nelegálnej práce dosahuje v Nemecku 370 miliárd eur. Podľa ankety internetového portálu immowelt.de uprednostňuje vyše polovica opýtaných lacnejších nelegálnych zamestnancov pred drahšími remeselníkmi pracujúcimi na základe platnej zmluvy a odvádzajúcimi dane a odvody. Každý tretí respondent ospravedlňuje prácu načierno nedostatkom peňazí na zaplatenie všetkých odvodov.
Bojom proti nelegálnej práci sa v Nemecku od začiatku tohto roku zaoberá aj špeciálny úrad. Viac ako päťtisíc jeho zamestnancov v 113 pobočkách rozosiatych po celom Nemecku pátra po ľuďoch pracujúcich bez platenia daní a odvodov. Sústreďujú sa pritom na "veľké ryby". Absolútna väčšina ich zákrokov býva na veľkých stavbách, medzi taxikármi vo veľkomestách, v upratovacích firmách, ako aj v hoteloch a reštauráciách. Nezabúda sa však ani na menšie prípady. Na tento účel zriadili osobitnú telefonickú linku. Minister financií si od aktivít kolínskeho úradu sľubuje jednu miliardu eur navyše v štátnej pokladnici.