la tzv. karavána smrti v roku 1973. Pinochet však nebude súdený za autorstvo, ale za to, že delikty zlovestnej „karavány smrti“ počas svojej diktatúry tajil. Informovala o tom agentúra EFE.
V prospech súdneho procesu sa vyjadrili sudkyne Gabriela Pérezová a Sonia Aranedová, proti bol iba Cornelio Villaroel, ktorý už v máji minulého roku hlasoval proti tomu, aby 85-ročný Pinochet prišiel o svoju senátorskú imunitu.
Sudca Juan Guzmán výrok súdu spresnil, keď vyhlásil, že Pinocheta čaká súdny proces za 18 únosov (zmiznutí) a 57 vrážd, ktoré tzv. karavána smrti napáchala.
Bývalý diktátor sa podľa čílskych médií zatiaľ stále zdržiava vo svojej rezidencii Los Boldos 130 kilometrov juhozápadne od Santiaga. Pinochetovi právnici už pred výrokom odvolacieho súdu vyhlásili, že po takomto rozhodnutí sa odvolajú na najvyšší súd.
Čílsky denník El Mercurio včera informoval, že rozdiel medzi utajovaním a autorstvom sa môže prejaviť v nižšom treste. „Autorom je ten, kto sa na zločine zúčastňuje, a to priamou prítomnosťou či príkazmi. Utajovanie na druhej strane znamená, že Pinochet sa o zločine dozvedel neskôr a kriminálnikov ochraňoval,“ uviedol El Mercurio. Trest za utajovanie je pritom o dva stupne nižší ako za autorstvo, čo môže podľa čílskeho práva v prípade rozsahu zločinov karavány smrti predstavovať päť rokov odňatia slobody. Utajovanie možno podľa El Mercurio považovať za istý kompromis medzi obžalobou a umiernenými stúpencami generála Pinocheta. Včera ešte nebolo známe oficiálne vyhlásenie, podľa ktorého by sa dalo určiť, či sa obžaloba rozhodla pre zmenu taktiky voči Pinochetovým právnikom, ktorí sú podľa svojich predchádzajúcich výrokov pripravení aj na takúto alternatívu.
(taa)