
Školský vrah – Andy Williams.
FOTO – REUTERS
Dvaja mŕtvi a 14 zranených študentov v priebehu troch dní. Americké školy vôbec nie sú bezpečným miestom. Už po niekoľký raz si to uvedomili študenti, rodičia, učitelia, ale aj politici. A opäť sa rozbieha diskusia: sú na vine agresívni študenti alebo ľahko dostupné zbrane?
Zbraň a sklon k násiliu
Združenia za sprísnenie kontroly zbraní tvrdia, že posledné prípady dokazujú zlyhanie systému kontroly zbraní. Chcú nové poistky.
Na druhej strane barikády stojí početná loby, ktorá bojuje za právo Američanov vlastniť zbraň. Podľa nich nie je problém v zbraniach, ale v rodine a spoločnosti. Ako príklad ukazujú aj na 15-ročného Andrewa Williamsa, ktorý v pondelok zabil dvoch spolužiakov a trinástich zranil: pušku získal od otca.
Pravda však bude niekde uprostred. „Väčšina detí, ktoré majú prístup k zbraniam, nevraždí,“ povedal v rozhovore pre agentúru Reuters psychológ Stanton Samenow, ktorý sa špecializuje na detské násilie. „Musí to byť určitý typ povahy,“ pokračuje.
Na vine teda nie je iba študent alebo iba zbraň. Je to kombiná– cia narušenej povahy a prístupu k zbrani.
Varovné signály
Experti sa zhodujú, že väčšine prestreliek v školách by sa dalo zabrániť. Predchádzajú im totiž varovné signály, ktoré útočníci podvedome vysielajú. Väčšinou sa najskôr slovne vyhrážajú, naznačujú, že sa na brutálny čin odhodlávajú.
Americká FBI vydala minulý rok štúdiu, v ktorej zhrnula indikátory blížiaceho sa detského násilia. „Vždy sa objavia varovné červené vlajky a treba ich brať vážne,“ cituje BBC Joanne McDanielovú z Centra pre prevenciu násilia na školách. Podľa FBI patria medzi signály, ktoré by si mali rodičia, učitelia, ale aj spolužiaci všímať, fascinácia násilnými filmami, výbuchy zlosti, neschopnosť prijímať kritiku, prehnaný pocit vlastnej dôležitosti, snaha priťahovať pozornosť, časté zmeny nálady, konzumácia alkoholu a drog.
„Deti sme nepresvedčili“
Nie každej streľbe sa dá zabrániť. Školy sprísnili bezpečnostné opatrenia a viackrát už nešťastiu zabránili. Pondelkový prípad však potvrdil, že systém nie je bezchybný. Santana High Scholl investovala do bezpečnosti milióny. Podľa Washington Post vypracovali bezpečnostný systém: v každej triede sú telefóny, na chodbách stoja strážnici s vysielačkami a šerifov človek denne preventívne navštevuje školu. Nepomohlo.
„Systém podľa mňa padá preto, lebo sme deti nepresvedčili, že keď sa ich spolužiaci vyhrážajú, sú to veľmi vážne veci a treba na to upozorniť,“ povedal pre Washington Post šéf bezpečnostného programu ministerstva školstva William Modzeleski.
MATÚŠ KOSTOLNÝ