
Architekti nového labourizmu - Gordon Brown a Tony Blair. FOTO - REUTERS
Rodiny s deťmi, školstvo a zdravotníctvo. Návrh štátneho rozpočtu s týmito prioritami v stredu v parlamente predostrel britský minister financií Gordon Brown. Volebný guláš starostlivo pripravil práve pre tie skupiny voličov, ktoré labouristi potrebujú najviac. O ich víťazstve a porážke opozičných konzervatívcov sa hovorí ako o hotovej veci. Neistý je zatiaľ stále len dátum volieb, pravdepodobne budú 3. mája.
Veľké štátne výdavky
Nový rozpočet potvrdzuje, že labouristi zostávajú socialistami, ktorí nešetria veľkými štátnymi výdavkami a investíciami. Zároveň sa im darí aj tam, kde zvyčajne ľavicové strany zlyhávali - pri spravovaní štátneho rozpočtu. Ktorá vláda sa môže pochváliť prebytkom 16,4 miliardy libier? Ktorý kabinet môže povedať, že sa mu podarilo splatiť z národného dlhu za jeden rok viac, ako sa podarilo ostatným za predchádzajúcich päťdesiat rokov? K tomu treba prirátať infláciu a nezamestnanosť na úrovni historického minima. Z pohľadu voliča by mali byť ideálnou stranou.
Brown sa prihovoril prostredníctvom rozpočtu takmer každému. Nesľúbil to, čo by sa tesne pred voľbami čakalo, teda zníženie dane z príjmu. Jeho postup je rafinovanejší - sľubuje investície po jednej miliarde tam, kde vláda zaostala za svojimi sľubmi. V školských triedach je ešte stále príliš veľa detí a úroveň vzdelávania na základnom stupni nedosahuje požadovanú úroveň, v nemocniciach sa musí dlho čakať na lôžko.
Brown hovorí aj o iných veciach, dôležitých pre konkrétneho voliča. Šoférom oznámil, že ceny benzínu sa prakticky nebudú zvyšovať, pivárom a vinárom sľúbil to isté. Fajčiari sa dozvedeli, že cena za balíček cigariet sa zvýši len o šesť pencí. Dôchodcovia budú mať nižšie dane atď.
Veľmi dôležitý signál včera vyslali britské denníky. Bulvárne i seriózne sa zhodli na jednej veci - po oznámení rozpočtu je Blair na najlepšej ceste voľby vyhrať. Denník The Sun to vyjadril hlavným titulkom na prvej strane jednoznačne - Tony, máš to vo vrecku.
Hague: Ste ako zlodej
Vplyvný denník The Financial Times už minulý týždeň varoval, že Brownov grandiózny plán je pre Veľkú Britániu, ktorá má aj napriek tohtoročnému spomaleniu svetovej ekonomiky zaznamenať hospodársky rast na úrovni okolo 2,5 percenta, ohrozením.
Konzervatívci zareagovali na rozpočtový návrh tvrdením, že vláda nevracia voličom ani to, o čo ich v predchádzajúcich rokoch na nepriamych daniach obrala. „Ste ako zlodej, ktorý ukradne auto a na druhý deň sa vráti s ‘puklicami‘,“ povedal líder konzervatívcov William Hague.
Politickí analytici pritom jeho strane dávajú minimálne šance. Konzervatívci nedokážu byť labouristom vyrovnaným partnerom a nepomôže im zrejme ani to, že stavili na v Británii chytľavú kampaň Zachráňme libru.
Zdá sa, že blairovci potvrdia svoju jedinečnosť v histórii labouristickej strany a podarí sa im obhájiť volebné víťazstvo. Sú schopní načúvať hlasu zdola. To už vedeli aj ich predchodcovia - fígeľ Blairovej „tretej cesty“ spočíva v tom, že stranu neohrabaných vizionárov, ktorí nedokázali vládnuť, premenil na príťažlivý produkt, ktorý sa nie nezaslúžene dokáže aj predať.
MAREK CHORVATOVIČ