Americký minister zahraničných vecí Colin Powell (vľavo) a iracký premiér Ijád Alláwí po rokovaniach, na ktorých Saudská Arábia navrhla sformovanie moslimských jednotiek pre Irak. FOTO - TASR/AFP
Islamskí radikáli pohrozili, že na takéto sily budú útočiť. Varovanie sa objavilo na internetových stránkach radikálov, ktorí sa podpísali ako hnutie abú Músá Zarkávího s väzbami na al-Káidu.
Podľa predstáv Rijádu by sa do jednotiek mohli zapojiť vojaci ktorejkoľvek moslimskej krajiny s výnimkou susedov Iraku, aby v tom Iračania nemohli vidieť územnú agresiu. To znamená, že Saudská Arábia, Irán, Sýria ani Kuvajt by vojakov do Iraku nevyslali. Okruh "kandidátov" by mohol zahŕňať Pakistan, Bangladéš, Alžírsko, Maroko a Indonéziu.
Hlavnou podmienkou Saudskoarabov je legitímna vláda a úplná suverenita v Iraku. Liga arabských štátov totiž súčasnú vládu v Iraku za legitímnu nepovažuje, keďže v krajine ostávajú americké jednotky. Rijád zároveň požaduje pre akciu mandát OSN, a to buď na základe doterajšej, alebo novej rezolúcie.
Radikálna skupina Islamská armáda v Iraku zavraždila dvoch unesených Pakistancov, ktorých držala ako rukojemníkov. Zábery ukazujúce vraždenie rukojemníkov boli také hrozné, že sa televízia rozhodla ich nevysielať a iba skutočnosť oznámila. Únoscovia siedmich zahraničných vodičov v Iraku včera pohrozili, že jedného z nich zavraždia dnes večer, pokiaľ nebudú splnené ich požiadavky. Na videu je vidieť, ako maskovaný muž mieri automatickou puškou na hlavu jedného z Indov.
Arabské médiá včera priniesli správy o ďalších piatich rukojemníkoch. Jedným je somálsky vodič. Skupina teroristu abú Músu Zarkávího Tavhíd a džihád pohrozila, že Somálčana do 48 hodín zabije, ak jeho kuvajtský zamestnávateľ neukončí činnosť v Iraku. Islamská Skupina smrti sa zase prihlásila k únosu štvorice jordánskych štátnych príslušníkov.
Politickú konferenciu, ktorá sa mala v Iraku konať koncom júla a ktorej účastníci mali vybrať stočlennú dočasnú národnú radu, včera odložili najmenej do 15. augusta. Odklad stretnutia, na ktoré sa už do Bagdadu začali schádzať prví účastníci, pretlačili hlavne zástupcovia OSN, ktorí sa podieľajú na príprave konferencie. Podľa nich nie je v Iraku dosť bezpečne. Účasť na konferencii už údajne odmietli zástupcovia sunnitských strán a duchovných aj šíitský duchovný Muktada Sadr. Dočasná národná rada má zastupovať všetky etnické a náboženské skupiny a jej hlavnou úlohou bude dohliadať na činnosť dočasnej vlády do januárových volieb, z ktorých vzíde parlament.
V noci na včera pri útoku medzi Bagdadom a Hillou prišiel o život jeden poľský vojak. (čtk, reuters)