Chatári v záhradkárskej osade v Kysaku zachraňovali, čo sa dalo. Do bezpečia sa dostal aj papagáj Piťu. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
Štyri dni dažďa spôsobili na východnom Slovensku záplavy. Najprv sa vylievali len miestne, zvyčajne neudržiavané potoky, ale plné korytá mali včera už aj rieky. Starostovia aj obyvatelia v oblastiach, kde neprestávalo pršať, boli v pohotovosti. V niektorých regiónoch si však už mohli vydýchnuť, pretože včera vyšlo slnko a situácia v okolí Prešova či Svidníka sa zlepšila.
Krotký Hornád sa premenil na dravý veľtok
Rieka Hornád pripomína za normálnych okolností neškodného hada, ktorý sa lenivo plazí od vodnej nádrže Ružín cez Košice k hraničnej obci Milhosť a ďalej do Maďarska. V priebehu necelých dvoch dní sa však zmenila na dravý veľtok unášajúci všetko, čo sa mu postaví do cesty.
"Včera ráno dosahovala hladina 242 centimetrov. Večer to už bolo 288 a v tejto chvíli už 362. Od rána stúpla hladina o dvadsať centimetrov. Ešte aj merací prístroj sa mi pokazil, akoby už ďalej nevládal," hovorí položartom Pavol Grega, pozorovateľ z hlásiacej stanice Povodia Bodrogu a Hornádu v Ždani.
Jaroslav Gergeľ pozoruje z mosta mohutný prúd unášajúci hrubé kmene stromov: "Pred dvadsiatimi rokmi zaplavil Hornád aj polia okolo. Pamätám si, že spod hladiny trčali len končeky klasov kukurice. Teraz to ešte nie je také zlé. Keď hladina bude ďalej stúpať, určite sa vyleje."
O hladine v Hornáde rozhodujú vodohospodári na Vodnom diele Ružín.
"Nádrž je už plná na sto percent. Z bezpečnostných dôvodov teda musíme vypúšťať toľko vody, koľko pritečie. Za normálnych okolností vypúšťame 6 kubíkov za sekundu, momentálne 205. Tam, kde je koryto regulované, sa nič nemôže stať. Horšie je to na úsekoch, kde sú plytké brehy," hovorí zamestnanec dispečingu košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Tretí povodňový stupeň, teda stav ohrozenia, vyhlásili na Hornáde pri Kysaku. Záhradkárska lokalita Jelša je takmer celá pod vodou.
"Je tu dvadsaťštyri záhrad. Všetky zalialo. Voda pretrhla aj hrádze, ktoré sme si svojpomocne vybudovali. Záhradku mám dvadsaťpäť rokov. Celý čas sme žili s vedomím rizika, ale toto je katastrofa," hovorím Peter Jesenský.
Jeho sused Anton Čižmárik berie živelnú pohromu s nadhľadom. Po záhrade sa plaví na laminátovom člne, zo zaplavenej chaty zachraňuje, čo sa dá. "Som bývalý profesionálny tréner vodného slalomu. Viem, čo tento živel dokáže. Len takí ľudia ako ja tu môžu mať záhradu."
Ešte včera popoludní hladina Hornádu na dolnom toku stúpala.
Prešov a Svidník si vydýchli
Včera sa vyliala Torysa aj Topľa. Pod vodou sa ocitli Ličartovce, Drienov aj ďalšie obce medzi Prešovom a Košicami. "V kuchyni mám meter vody. Také niečo som ešte nezažil. Viem, že za to môže ten rigol, čo vykopali okolo diaľnice," povedal nám Ličartovčan Štefan Žula, ktorého zasiahla Torysa. Brutálnu silu včera ráno nabral potok stekajúci zo Šimonky a Oblíka. V Bystrom (okres Vranov) sa z metrového jarčeka premenil na štyridsaťmetrový veľtok. Sedemdesiatnička Anna Dziváková žije na brehu potoka v Bystrom celý život. "Takú vodu som ešte nezažila," tvrdí. Spláchlo jej celú úrodu, voda so sebou zobrala aj stenu domu dôchodkyne. Svoju úlohu tu podľa poškodených nezvládlo Povodie Bodrogu a Hornádu. "Potok mali vyregulovať už pred štyrmi rokmi." Aj večer pred nešťastím sa v Bystrom boli pozrieť, neurobili nič.
V Kalništi starosta zavolal zamestnancov Povodia Bodrogu a Hornádu, keď voda z Viničného potoka zaliala futbalové ihrisko v bezprostrednej blízkosti materskej školy.
V niekoľkých domoch, napodiv práve na kopci, si ľudia intenzívne odčerpávali vodu z pivničných priestorov. Podvečer sa už v okolí Svidníka situácia stabilizovala - záchranári aj obyvatelia si vydýchli. Výrazné zlepšenie situácie hlásil aj Prešov a jeho okolie.
Škody po záplavách zatiaľ nie sú známe. "Zatiaľ sme mali hlásenú len jednu poistnú udalosť. Ľudia si na nás spomenú až nakoniec po troch-štyroch dňoch, keď zistia, o čo všetko ich voda pripravila," povedal nám Ján Ferkanin, likvidátor z poisťovne Ergo v Prešove.
Spišská Nová Ves a Gelnica v pohotovosti
V okrese Spišská Nová Ves a Gelnica vyhlásili včera tretí stupeň povodňovej aktivity v desiatich obciach a dvoch mestách. Voda sa vylievala do záhrad a pivníc rodinných domov, poškodzovala cesty, brala so sebou mosty a lávky. Spolu do záchranných prác bolo nasadených 380 ľudí a 40 mechanizmov. Situácia sa menila z hodiny na hodinu. Kritická situácia vládla aj v prípade riek Hornád a Hnilec.
Najkritickejšia situácia bola v Gelnici a v osade Dolina.
"Celú noc sme boli na mestskom úrade. Najhoršie je to v Perlovej doline, šiestim chatárom sme museli zabezpečiť aj stravu. Niektorí ľudia sú nervózni, obávajú sa o svoj majetok," povedala gelnická primátorka Anna Nemčíková. (sen, div, kar, sk)