Oznámte túto zmenu svojej zdravotnej poisťovni do ôsmich dní. Ak to včas nenahlásite, poisťovňa vás eviduje ako neplatiča poistného. Po predložení potvrdenia o evidencii nezamestnaných občanov platiteľom poistného sa stáva štát až do obdobia vyradenia z tejto evidencie .
Ukončili vaše deti štúdium na strednej škole a nebudú pokračovať v štúdiu na vysokej škole? Viete, kto za ne platí poistné na zdravotné poistenie?
V období, keď váš syn alebo dcéra študujú na strednej škole, sa považujú za nezaopatrené dieťa a za také platí zdravotné poistenie štát s podmienkou, že nemá vlastný príjem podliehajúci dani vyšší ako 3000 Sk. Ak dieťa ukončí štúdium maturitnou skúškou, je platiteľom poistného štát najdlhšie do 30. júna za predpokladu, že nie je evidované ako uchádzač o zamestnanie, resp. nevykonáva zárobkovú činnosť. Od 1. 7. si musí dieťa splniť oznamovaciu povinnosť samo za seba a preukázať nového platiteľa poistného. Ak od citovaného obdobia je zárobkovo činné, oznamovaciu povinnosť má zamestnávateľ.
Cestujete do Českej republiky? Viete, ako postupovať v prípade akútneho lekárskeho ošetrenia?
Po vstupe do únie sa od 1. 5. 2004 sa zmenili podmienky preukazovania poistného vzťahu. Do 30. 4. 2004 sa poistenci preukazovali u lekára slovenským preukazom poistenca a lekár alebo nemocnica v Česku si úhradu vyfaktúrovali priamo v slovenskej zdravotnej poisťovni. Od 1. mája sa treba preukázať u lekára európskym formulárom E111, ktorý vydá najbližšie pracovisko vašej zdravotnej poisťovne. V prípade, že nebudete mať pri sebe uvedený formulár, lekár si môže úhradu vyžiadať v hotovosti. Platí to pre všetky krajiny únie.
Narodilo sa vám dieťa?
Rodič alebo zákonný zástupca je povinný zaregistrovať dieťa v zdravotnej poisťovni do 60 dní od narodenia.
Zmenili ste zdravotnú poisťovňu?
Po skončení poistného vzťahu ste povinný vrátiť preukaz poistenca do ôsmich dní príslušnej poisťovni.
Čo sa môže stať v ordinácii"Bývam v Žiline, tam aj pracujem. Nedávno som ochorel, môj obvodný lekár mal dovolenku, na dverách ambulancie však bol oznam, kto ho zastupuje. Lekár ma bez problémov vyšetril a dal mi písomné odporúčanie na práceneschopnosť na dva dni. Nebola to klasická péenka, akú som dostal v iných prípadoch, keď ma lekár vypísal.
Za dva dni som sa preliečil a potom som navštívil svojho lekára, ktorý sa medzitým vrátil. Doklad od zastupujúceho lekára mi však odmietol uznať a odmietol mi vypísať oficiálny doklad o PN, ktorý som bol povinný predložiť zamestnávateľovi. Vyriešil som to vypísaním dovolenky."
MUDr. Mária Trnková, Vzájomná životná poisťovňa Dôvera: "V prípade dohody lekárov o vzájomnom zastupovaní zastupujúci lekár preberá všetky povinnosti ošetrujúceho lekára vrátane posúdenia závažnosti choroby a pracovnej schopnosti pacienta. Ak išlo o také zhoršenie zdravotného stavu, ktoré bránilo vykonávať prácu v zamestnaní, zastupujúci lekár mal vypísať potvrdenie o pracovnej neschopnosti. Potvrdenie o návšteve lekára s prípadným odporučením pracovnej neschopnosti je možné iba pri návšteve Lekárskej služby prvej pomoci, v ktorom je uvedené, dokedy sa pacient musí hlásiť u svojho ošetrujúceho lekára. Bežne je to do troch dní. V takom prípade ošetrujúci lekár dodatočne vystaví potvrdenie o pracovnej neschopnosti. Ak mal pisateľ zdravotné ťažkosti takého stupňa, že mu bránili v práci, mal potvrdenie o pracovnej neschopnosti vystaviť zastupujúci lekár."
* * *
"Moja päťročná dcéra býva často chorá. Dosiaľ som bola pri všetkých ambulantných zákrokoch prítomná. Držala som ju za ruku, lebo z každej návštevy u lekára má obrovský strach. Pri poslednom malom chirurgickom zákroku mi však ošetrujúci lekár povedal, aby som ostala vonku. Márne som sa bránila, že to tak robíme vždy. Odvolával sa, že je v jeho kompetencii rozhodnúť, či bude robiť dieťaťu ošetrenie v prítomnosti rodiča, alebo nie. Dcére operovali materské znamienko a je som za dverami počula jej plač."
MUDr. Martin Vochyan, VŽP Dôvera: "Žiadna legislatívna norma presne takúto situáciu nerieši ani neupravuje. Zákon o Liečebnom poriadku hovorí iba o prítomnosti sprievodcu počas prijatia dieťaťa do ústavnej starostlivosti. Pri prijatí dieťaťa mladšieho ako šesť rokov do ústavnej starostlivosti s ním na základe odporúčania ošetrujúceho lekára možno prijať aj sprievodcu. Pri prijatí dieťaťa staršieho ako šesť rokov a dieťaťa do skončenia povinnej školskej dochádzky možno po posúdení jeho fyzického a psychického stavu s ním prijať na základe odporúčania ošetrujúceho lekára aj sprievodcu, len so súhlasom revízneho lekára. Sprievodca je pritom povinný dodržiavať písomné pokyny zdravotníckych pracovníkov. V prípade ich nedodržiavania je vedúci zdravotníckeho zariadenia oprávnený skončiť pobyt sprievodcu v zdravotníckom zariadení.
Iné situácie zákon nerieši. Je teda na lekárovi, aby zvážil prítomnosť rodiča pri chirurgickom alebo inom ambulantnom zákroku. Z praxe sú známe prípady, keď prítomnosť rodiča maloleté dieťa upokojuje, ale aj opačné."