Viacerí naši europoslanci sa do vytúžených výborov nedostali

BRATISLAVA - Slovenskí europoslanci majú za sebou prvých desať dní v novej práci. Medzitým už stihli spoznať pomery v Európskom parlamente a sú zaradení vo výboroch. "Sme spokojní," tvrdí väčšina z nich.

BRATISLAVA - Slovenskí europoslanci majú za sebou prvých desať dní v novej práci. Medzitým už stihli spoznať pomery v Európskom parlamente a sú zaradení vo výboroch. "Sme spokojní," tvrdí väčšina z nich.

Funkcie a počet kresiel v jednotlivých výboroch dohadujú medzi sebou šéfovia frakcií. Vnútri frakcií potom nasleduje boj o členstvo vo výboroch. Medzi najžiadanejšie patrí zahraničný, rozpočtový či výbor pre regionálny rozvoj.

Zo slovenských zástupcov uspela napríklad socialistka Monika Beňová. "Som spokojná, podarilo sa mi dostať do prestížneho zahraničného výboru a získala som aj podpredsednícke miesto v delegácii pre Izrael."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, medzi ľudovcami sa neprebojoval do žiadaného výboru Milan Gaľa z SDKÚ. "Každému sa nedá vyhovieť," povedal. Dnes je členom výboru pre rozvoj nečlenských štátov (Latinská Amerika, Afrika, Ázia), čo ho "neveľmi láka", ale dúfa, že v septembri ho preradia do výboru pre kultúru a školstvo.

V ľudovej strane je až osem slovenských poslancov. Podľa internej dohody majú nárok na kreslo jedného predsedu výboru, jedného podpredsedu a jedného podpredsedu spoločného výboru parlamentu.

Anna Záborská z KDH obsadila po pondelňajšej dramatickej voľbe napriek odporu socialistov post predsedníčky výboru pre ženské práva, Peter Šťastný z SDKÚ je podpredsedom výboru pre medzinárodný obchod. Strana SMK má zase chuť na kreslo podpredsedu spoločného výboru EÚ s Rumunskom, kde je silná maďarská menšina.

SkryťVypnúť reklamu

Nezaradení europoslanci HZDS tvrdia, že ako nezávislí sa dostali do výborov, ktoré by vo veľkých frakciách nevybojovali.

Napríklad Sergej Kozlík, bývalý minister financií v Mečiarovej vláde, je spokojný, pretože získal miesto v dôležitom rozpočtovom výbore. "Aj Peter Šťastný chcel byť v rozpočtovom výbore a nepodarilo sa mu to cez ľudoveckú frakciu," tvrdí Kozlík. "Keď si pozriete ostatných, aké majú výbory, tak tam bolo sklamanie, aj keď to médiám nehovorili," tvrdí jeho kolegyňa z kandidátky HZDS Irena Belohorská.

Nezávislí poslanci majú tzv. sekretariát, kde odovzdávajú svoje želania. Sekretár potom rozhodne napríklad podľa počtu poslancov z jednotlivých krajín.

Gaľa, hoci pri svojej žiadosti neuspel, trvá na tom, že lepšie je byť vo frakcii. "Je informovaná, tí ľudia tvoria rodinu na základe politickej príbuznosti." Tvrdí, že frakcia je "organizovanejšia" a nezávislí europoslanci sú ľudia "rôznych kategórií", ktorí ťažšie hľadajú cestu k sebe.

SkryťVypnúť reklamu

"Ak chce poslanec presadiť nejakú iniciatívu, musí nájsť spojencov najskôr vo vlastnej politickej skupine," hovorí zase europoslanec Árpád Duka-Zólyomi z SMK. "Keď sa to podarí, tak to má inú váhu pred plénom. Keď je niekto nezávislý, môže byť iniciatívny, ale veľmi ťažko nájde toľko spojencov, aby bol aj úspešný." (sp, miš)

V akých výboroch sú slovenskí europoslanci?

eurovýbor zvolený za frakcia v EP
Peter Šťastný medzinárodný obchod,  podpredseda  SDKÚ ľudovci
Milan Gaľa rozvoj nečlenských štátov EÚ SDKÚ ľudovci
Zita Pleštinská na ochranu spotrebiteľa SDKÚ ľudovci
Árpád Duka-Zólyomi ľudské práva SMK ľudovci
Edit Bauer občianske práva, vnútro a spravodlivosť SMK ľudovci
Sergej Kozlík rozpočtový HZDS nezávislý
Irena Belohorská životné prostredie, verejné zdravotníctvo a kontrolu potravín  HZDS nezávislá
Peter Baco poľnohospodársky HZDS nezávislý
Monika Beňová zahraničný Smer socialisti
Miloš Koterec regionálny rozvoj Smer socialisti
Vladimír Maňka rozpočtový Smer socialisti
Anna Záborská práva žien a rovnosť pohlaví, predsedníčka  KDH ľudovci
Miroslav Mikolášik regionálny rozvoj KDH ľudovci
Ján Hudacký priemysel a energetika KDH ľudovci

Monika Beňová: Žijem ako taká letuška

Bývanie v hoteli, hodiny v lietadlách a nekonečné rokovania v dvoch mestách. Tak opisujú svoje prvé dni slovenskí europoslanci.

"Žijem ako taká letuška," hovorí Monika Beňová, ktorá pendluje medzi Bratislavou, Bruselom a Štrasburgom, kde europarlament zasadá. Plenárne zasadnutia bývajú týždeň - vždy od pondelka do štvrtka - vo Francúzsku, kým výbory a politické frakcie rokujú zvyšok mesiaca v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci hovoria, že posledné týždne boli "hektické". "Prvé dva dni som ani neobedovala, takí sme boli vyťažení," povedala Irena Belohorská.

Poslanci si v poslednom období museli zariaďovať kancelárie a zháňať asistentov. Napríklad Miroslav Mikolášik plánuje mať "tri a pol" asistenta, pretože jeden z nich bude pracovať v regióne na pol úväzku. Do kancelárie v Belgicku si pritiahne asistenta s "právnickým vzdelaním a skúsenosťami z Bruselu".

Zaujímavé je, že asistenti môžu mať väčší plat než samotní poslanci, ktorým výplatu určuje zákon vlastnej krajiny. V prípade slovenských zástupcov ide o 86-tisíc korún, kým na asistentov a kancelárie a poradenské služby majú vyčlenených 12-tisíc eur. Z toho si však asistenti musia platiť aj odvody.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenskí europoslanci si pochvaľujú vrelé prijatie od skúsenejších kolegov z krajín západnej Európy. "Kolegovia z pôvodných členských krajín sú veľmi príjemní, kolegiálni. Minule som sa napríklad zoznámil s britským poslancom. Pýtal sa, čo som predtým robil. On len tak prehodil, že bol bývalým ministrom financií v britskej vláde," povedal Mikolášik.

(sp, miš)


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 360
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 948
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 691
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 147
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 991
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 045
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 673
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 625
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu