V Nemecku sa prudko vyhrotil odpor proti novým pravidlám pravopisu nemčiny, ktoré sa už niekoľko rokov "skúšobne" používajú aj v Rakúsku a Švajčiarsku. Proti definitívnemu uzákoneniu nových pravidiel sa vzoprela nielen väčšina nemeckej verejnosti, ale aj časť literátov, novinárov, učiteľov a dokonca i niektorí politici. Spolková vláda však zrušenie reformy odmieta a trvá na ich uzákonení podľa plánu.
"Idiotizmus zhora nariadenej reformy je už dlho naprosto zrejmý, napriek tomu na nej úrady trvajú," brojil v denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung spisovateľ Hans Magnus Enzensberger.
"Reforma pravopisu v mnohých prípadoch evidentne minula svoj cieľ," priznal premiér krajinskej vlády Bádenska-Württemberska Erwin Teufel, ktorého vzápätí podporili ďalší krajinskí premiéri z radov kresťanských strán vrátane bavorského Edmunda Stoibera.
Problém sa politizuje. K odporcom totiž patria predstavitelia pravicovej opozície, k zástancom vládnucej koalície sociálnych demokratov a Zelených.
Vláda reformu obhajuje. Tvrdí, že o zmene pravopisu prebehla už veľká diskusia, a preto ju netreba znovu otvárať. Je pripravená ju definitívne odklepnúť.
Na reforme pravidiel sa v roku 1996 dohodli zástupcovia Nemecka, Rakúska a časti Švajčiarska (nemecko jazyčných kantónov). Na rozdiel od pôvodných "revolučných" návrhov - zrušenie zbytočných veľkých písmen na začiatkoch podstatných mien alebo z latinky vybočujúceho "ostrého s" (ß) - je prijatá reforma miernejšia.
Schválený kompromis zachoval ß i písanie podstatných mien s veľkým písmenom na začiatku, iba zvýšil počet výnimiek, keď ich netreba používať. Aj v slovách cudzieho pôvodu ako Theater (divadlo) alebo Thron (trón) zostalo zachované -h-, hoci sa nevyslovuje, v novších bolo zrušené (Spagetti).
Podľa údajov Združenia nemeckých kníhkupcov vychádza v súlade s novým pravopisom asi 75 percent novo vydaných kníh. Aj väčšina novín a časopisov sa údajne prispôsobila, i keď niektoré redakcie si z nových pravidiel vzali "len niečo".
Podľa prieskumu, ktorý zverejnil magazín Stern, je 55 percent Nemcov proti reforme a len 38 percent ju podporuje. Staršie ročníky zmeny odmietajú zásadnejšie. (čtk)