August je v Taliansku tradične mesiacom dovoleniek. V horúčavách vtedy úplne zaspí politický aj spoločenský život. Premiér Silvio Berlusconi si ešte pred týmto obdobím, v stredu večer, pripísal dôležité víťazstvo. V parlamente presadil dlho pripravovaný zákon o dôchodkovej reforme a na krátko skrotil aj stále odbojnejších koaličných partnerov. Je to len letný zmier, upozorňujú však talianski komentátori.
Pre penzijnú reformu nechal Berlusconi hlasovať o dôvere vlády. Ak by neuspel, skončil by. Chcel tak skrotiť koaličnú Ligu severu, ktorá chcela presunúť dôchodky na september a prinútiť tak svojich spojencov vo vláde k rýchlejšej práci na federalizácii krajiny. Premiér priložil koalícii nôž na krk a zákon hladko prešiel.
"Bitka o penzie sa ešte nekončí," nevzdáva sa Morena Piccininiová z jedného z troch veľkých odborových zväzov. Nový dôchodkový zákon podľa nej "zničil ich práva". Odbory sa chystajú zorganizovať štrajky v celej krajine, ako to spravili už v marci.
Varovania ekonómov už dlho hovorili, že doterajší dôchodkový model je v Taliansku dlhodobo neudržateľný. Pri nízkej pôrodnosti a starnúcom obyvateľstve je pre taliansku ekonomiku doterajší systém príliš veľkorysý. V súčasnosti na dôchodky ide 15 percent HDP. Odhady hovoria, že nový model ušetrí 0,7 percenta HDP.
Zákon postupne zvýši dôchodkový vek a o penzii už nebude rozhodovať výška príjmu, ale to, koľko si občan odviedol do penzijného fondu. Berlusconi sa pri jeho predkladaní vyhováral, že musí dodržať sľub ministrom financií Európskej únie, ktorí si robia starosti z talianskeho deficitného rozpočtu. Ekonomika na Apeninskom polostrove už druhý rok stagnuje a krajina má tretí najväčší dlh na svete.
Premiér si hlasovanie v stredu zrejme vychutnal. Práve penzijná reforma mu totiž presne pred desiatimi rokmi zlomila väz už po siedmich mesiacoch pri moci. A bola to Liga severu, ktorá ho vtedy opustila a s ktorou sa aj tentoraz sporil.
Po dlhšom čase sa tiež presvedčil, že má vo vláde veci pod kontrolou. Rebélie v štvorčlennej koaličnej vláde sú stále častejšie a po prázdninách budú pokračovať. Liga severu, ktorej hlavným heslom je, že bohatý sever už nebude doplácať na chudobný juh a zlodejov z Ríma, bude žiadať decentralizáciu. Kresťanskí demokrati sú proti a hrozia vystúpením vlády.
(mch, reuters)