BRATISLAVA - HZDS sa nevzdalo snahy začleniť sa aj so svojimi tromi europoslancami Sergejom Kozlíkom, Irenou Belohorskou a Petrom Bacom do Európskej ľudovej strany (EPP). Potrebujú na to súhlas slovenských členov európskych ľudovcov - KDH, SMK a SDKÚ. Také sú pravidlá.
Prvé dve strany tento mesiac zopakovali svoje zamietavé stanovisko, lebo HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom sa podľa nich nezmenilo. SDKÚ sa však priamej odpovedi vyhla.
Bolo to začiatkom júla na stretnutí EPP v Budapešti. Europoslanec SMK Árpád Duka-Zólyomi povedal, že šéf frakcie ľudovcov v europarlamente Hans Gert Pöttering sa spýtal, "či by sa nemohli títo traja poslanci dostať do frakcie ľudovcov".
Europoslanec za SDKÚ Peter Šťastný sa k tejto otázke v Budapešti nevyjadril. Podľa hovorcu SDKÚ Martina Maťka sa stranícke orgány problémom nezaoberali.
Premiér Mikuláš Dzurinda ešte vlani povedal, že vzťahy medzi SDKÚ a HZDS už nie sú o nenávisti a lacných provokáciách. Ocenil vtedy aj postoje HZDS voči integrácii do Európskej únie a NATO. "Nesmierne si to vážim a, samozrejme, si to budem aj vždy pamätať," poznamenal.
Duka-Zólyomi povedal, že SMK dala v Budapešti odpoveď "jednoznačné nie, pokiaľ je tam Vladimír Mečiar". Podľa neho "je to všeobecný názor v EPP, možno na malé výnimky". HZDS nie je v EPP ani len ako pozorovateľ.
Europoslanec za KDH Miroslav Mikolášik potvrdil, že ani ich názor sa nezmenil "majúc na mysli správanie tejto strany a ich predsedu pána Mečiara".
Kozlík však nevie o tom, že by bola účasť vo frakcii postavená na osobe Mečiara. "Žiadne ultimáta neboli, to zvlášť zdôrazňujem, zo žiadnej strany," povedal a dodal, že "my nemôžeme byť v polohe rukojemníkov".
Kozlík povedal, že sa neformálne rozprávali aj na sekretariáte európskych ľudovcov s tým, že "téma je voľná a postupne by sa mala vyvíjať". HZDS žiadosť o prijatie do frakcie zatiaľ oficiálne nepodalo.
Český politológ Jiří Pehe povedal, že ak je politická strana členom napríklad EPP, tak je automaticky vnímaná ako súčasť istého názorového prúdu. "Iné to je, ak strana nie je schopná presvedčiť, kam patrí. Zvlášť, keď sa dostane k moci, po tom s tým majú partneri v Európe problémy," povedal.
Fakt, že sa HZDS nedarí dostať do medzinárodných politických organizácií, spája Pehe s osobou Mečiara. "Strana sa síce pokúsila o transformačný proces, ale pokiaľ je na jej čele pán Mečiar, je ťažké presvedčiť európsku politickú verejnosť, že sa skutočne zmenila."
HZDS svoju nezaradenosť v štandardných európskych politických štruktúrach už od svojho vzniku v roku 1991 zdôvodňovalo tým, že ide o širokospektrálne hnutie.
K zmene malo dôjsť v roku 2000, keď sa HZDS zmenilo na stranu ľudového typu a zmenilo svoj program. V politickej deklarácii sa prihlásilo k hodnotám, ktoré vyznáva Európska ľudová strana, Európska demokratická skupina a oznámilo, že sa bude uchádzať o plnohodnotné členstvo v týchto zoskupeniach. Zatiaľ bezúspešne.
Členmi frakcie EPP v europarlamente je osem slovenských europoslancov z KDH, SDKÚ a SMK.