BRATISLAVA – Biblia píše o ľuďoch, ktorí vyberali mýto, ako o morálnom bahne spoločnosti. Dnes je spoločenské postavenie colníkov podstatne lepšie, ale názor, že zneužívajú postavenie na vlastné obohacovanie, trvá stále.
Naši colníci sú často prvými Slovákmi, ktorých turisti uvidia naživo. Zahraničná Slovenka Helena si prvý návrat na rodnú hrudu pamätá takto: „Z mne neznámych dôvodov colník požadoval osobnú prehliadku. Hoci ju celkom taktne robila žena, bolo to neuveriteľne ponižujúce. Až neskôr som sa dozvedela, že som mohla žiadať, aby pri mne stál aj manžel.“
Častejšie ako osobné prehliadky zažijú našinci na colniciach dlhé rady. Ľudia ponáhľajúci sa na letiská vo Viedni či v Budapešti sú za ochotu colníkov vybaviť ich mimo poradia ochotní aj zaplatiť. A niektorí colníci, verní svojej starovekej povesti, si zaplatiť nechajú.
Okrem obyčajných turistov colníkov podplácajú aj podnikatelia. Čas dokážu premeniť na peniaze a známy colník, ktorý ich dokáže vybaviť bez čakania, má často cenu zlata. Výnimočne sa colníci spriahnu aj s pašerákmi alkoholu, cigariet, drog alebo ľudí. Ani to nerobia zadarmo.
Prieskumy ukázali, že colná správa je úplatkársky raj. Každý tretí podnikateľ, ktorý prišiel do styku s colným úradom, priznal, že colníkom dal úplatok. „Naše umiestnenie v tabuľke najskorumpovanejších orgánov nie je lichotivé,“ hovorí generálny riaditeľ colného riaditeľstva Jasenovec. Snaha o potlačenie korupcie zatiaľ vyznieva naprázdno. Zo 4983 colníkov vlani prepustili za uprednostňovanie deklarantov štyroch a za prijímanie úplatku ďalších štyroch. Na porovnanie – za fajčenie marihuany opustili colnícke rady traja.
PETER KUNDER
Tematicky príbuzné články:
O miesta colníkov je mimoriadny záujem
Proti korupcii
Čo o korupcii colníkov hovoria prieskumy
Dobrý stop: z Nemecka do Bratislavy s bulharskými pašerákmi
Dobrý deň, máte niečo na preclenie?
Práva občana pri styku s colníkmi
Aké sankcie môžu colníci uložiť